Ana SayfaGüncelYüksekdağ’a müebbet hapis istemi

Yüksekdağ’a müebbet hapis istemi

HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın 11 Nisan 2015, 30 Aralık 2015 ve 5 Mart 2016 tarihlerinde yaptığı konuşmalarla ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, konuşmaların içeriği nedeniyle Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan şikayetler üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi.

İddianamede, Yüksekdağ’ın “öz yönetim” taleplerine ilişkin ifadelerine yer verildi.

“PKK/KCK yöneticilerinin dile getirdiği öz yönetimi milletvekili sıfatı ile kendi durumuna göre gerçekleştirmeyi amaçladığı ve mitingde konuşma yaparak eyleme geçtiğinin” iddia edildiği iddianamede, Yüksekdağ’ın PKK/KCK’nin özerklik ve sonrasında bağımsızlık amaçlarını gerçekleştirmek için çalışma yürüttüğü savunuldu.

İddianamede, şu ifadelere yer verildi:

Bu nedenle eyleminin TCK 302/1 madde ve fıkrasındaki suçu oluşturduğu neticesine varılmıştır. Propaganda, izah ettiğimiz devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma suçu açısından da delil niteliğindedir. Çünkü açık bir şekilde ‘şehitlerimize verdiğimiz sözü asla ve asla unutmayacağız, başkaldırmış olanlara verdiğimiz sözü asla unutmayacağız’ demek suretiyle aynı amaç için çalıştıklarını ikrar etmiş durumdadır.

İddianamede, Yüksekdağ hakkında “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Eş başkanlar dahil 11 vekil tutuklu

Eş başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu HDP’li 12 vekil, 4 Kasım’da gözaltına alınmıştı.

Demirtaş ve Yüksekdağ’la birlikte grup başkan vekili İdris Baluken, Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Selma Irmak, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ve Şırnak Milletvekili Ferhat Encü tutuklanmıştı. İki gün sonra da Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan tutuklanmıştı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ve Siirt Milletvekili Besime Konca da Ankara’da gözaltına alınmalarının ardından 12 Aralık’ta tutuklanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Leyla Birlik’in tahliye edilmesiyle beraber tutuklu HDP’li vekillerin sayısı 11’e düşmüştü.