Ana SayfaGüncel28 Şubat’ı hatırlatan Abdullah Gül’den akademideki ihraçlara tepki

28 Şubat’ı hatırlatan Abdullah Gül’den akademideki ihraçlara tepki

HABER MERKEZİ – 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çok sayıda akademisyenin KHK ile ihraç edilmesine ilişkin yaptığı açıklamada “Hem vicdanla hem de adaletle bağdaşmayan durumlar yaşandığını görüyorum” dedi.

Harbiye Cemal Reşit Rey Salonu’nda düzenlenen sergiye katılan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Akademisyenlerin Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilmesini ‘üzüntüyle karşıladığını’ belirten Gül, düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

Doğrusu bunu üzüntüyle takip ettiğimi beyan etmek isterim. Çünkü hem vicdanla hem de çok adaletle bağdaşmayan birçok durumlar görüyorum, bu kanun hükmünde kararnamelerle ve görevlerine son verilenlerle ilgili. Özellikle bilim dünyasında, üniversitelerde üniversitelerde bu işin sıklaşması çok rahatsız edici ve çok vicdan yaralayıcıdır.

Bugün yaşanan atmosferi 12 Eylül ile kıyaslayan Gül, yaşananların adalete ters olduğunu söyledi.

12 Eylül’de güvenlik soruşturmaları vardı. Üniversitede hocaydım. Güvenlik soruşturmasından dolayı üniversiteden ayrılıp yurtdışına gitmek durumunda kaldım. 28 Şubat’ta olanları herkes bilir. Dolayısıyla bu tip vicdanlara ve adalete ters gelen konularda hep prensipli, ilkeli durmak gerekir. Bunları çok rahatsız edici görüyorum. Ümit ederim ki bunlar süratle düzeltilir.

Bab açıklaması: Bataklıktan sıyrılmayı tavsiye ederim

Türkiye’nin “Fırat Kalkanı” adı ile Suriye’de devam eden operasyonun Bab ayağına ilişkin de konuşan Gül,  hayatını kaybeden askerlere ve Bab’daki ‘içinden çıkılmaz duruma’ ilişkin de şunları söyledi:

Memleketi yöneten arkadaşlar sorumlular, görevlerinin başında bulunan arkadaşların bileceği bir şey. Ama bu bataklıklardan sakin bir şekilde, emin bir şekilde sıyrılmayı tavsiye ederim.

Previous post
Marmara İletişim'de ihraçlara karşı 'buluşma' çağrısı
Next post
Alsancak Limanı da Varlık Fonu’na devredildi