Ana SayfaGüncelBaşbakan Yıldırım: Türkiye’de hızlı tren var, ABD’de yok

Başbakan Yıldırım: Türkiye’de hızlı tren var, ABD’de yok

HABER MERKEZİ – Başbakan Binali Yıldırım, “Türkiye’de hızlı tren var, ABD’de yok. Dünyanın en büyük havalimanını Türkiye yapıyor” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, “Yılın Sivil Toplum Farkındalık Ödülleri” töreninde konuşma yaptı.

Yılıdırım’ın konuşmasından öne çıkan ifadeler şunlar:

‘Türkiye’de hızlı tren var, ABD’de yok’

Gezi olaylarında ne oldu? Parktaki düzenlemede 8-10 ağacın yerinin değiştirilmesi miydi mesele? Dünyanın en büyük havalimanını, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü, Osmangazi Köprüsü’nü, Marmaray’ı, yolları-tünelleri yapmayın dediler. Venezuela’da aynı anda yol, köprü yapın diye bağırıyorlardı.

Türkiye’de hızlı tren var, ABD’de yok. Dünyanın en büyük havalimanını Türkiye yapıyor.

Bu gürültülerin arkasında bir neden var. Bizim tarihi sorumluluğumuz var. Biz bölgede önemli emniyet unsuruyuz. Her 5 Suriyelinin 3’ünü biz misafir ediyoruz. 3 milyondan fazla mülteci ağırlıyoruz. Bunu severek yapıyoruz. Her şeyden önce onlar insan. Takdir var, takviye yok. Uluslararası camia sorumluluğunu hatırlamalı.

Kılıçdaroğlu’na anayasa cevabı

Ana muhalefet partisi Genel Başkanı bir mülakatta diyor ki ‘Dayatmayla anayasa olmaz.’ Bu, Meclisi yok saymaktır. Meclis’te görüşüldü bu anayasa, kendisi de oradaydı. Millet iradesinin temsili neredir? Meclistir. Milletin temsilcileri orada. Bütün bunlar ortadayken, ‘Bu anayasa değişikliği dayatmadır’ demek, siyaseti, milli iradeyi inkar etmek demektir. Talihsiz bir beyanattır. Biz anayasa falan yapmadık. Anayasa değişikliğini millete götürecek altyapıyı hazırladık. Siz teklif getirin, biz de getirelim. Birlikte oylayalım, ikisini millete götürelim. Millet ne derse o olsun dedik. Buna da yanaşmadılar. Demokrasiyi sindireceksin kardeşim. Meclis iradesini yok saymak… Günü gelince millet de sizi yok sayar.

‘Başkanlık sistemi’ savunması

Kıyamet kopuyor. İki sandık arasında yetkiyi alıyorsun. Ne kadar iyi yaparsan yap üçüncü yok. Cumhurbaşkanına kimse bir şey diyemiyor… Mevcut sisteme bakın, sorumsuz. Sorumluğu yok, istediğini yapabilir. Cumhurbaşkanının sorumsuzluğu kalkıyor. Herhangi bir suçla suçlanabiliyor. Her suçla suçlanabiliyor, yargılanmasının yolu açılıyor. Birinci sistemde 4’te üçtü. Daha az milletvekilinin oyuyla yargılanıyor. 3’te 2 yetiyor. Her şeyi doğru söyleyelim, abartmayalım. Millet herkesi dinlesin, kararını versin.

Yargı bağımsız yerine tarafsız olsun diyoruz. 18 yaş gençlerimiz hem seçsin hem seçilsin diyoruz. Niye karşı çıkıyorsunuz? Askeri yüksek yargıyı kaldıralım. Yargıda birlik olsun diyoruz. Bunun nesine karşı çıkıyorsunuz? Sıkıyönetim Türkiye’nin anayasasından kalksın diyoruz. Bunun nesine karşı çıkıyorsunuz? Milletin beklentilerine, isteklerine karşı çıkılmaz.