Ana SayfaGüncelBilirkişi raporu: Şule İdil Dere’nin ölümünde İBB, İSTAÇ ve şoför kusurlu

Bilirkişi raporu: Şule İdil Dere’nin ölümünde İBB, İSTAÇ ve şoför kusurlu

HABER MERKEZİ – Şule İdil Dere’nin, İBB hafriyat kamyonunun çarpması sonucu yaşamını yitirmesine ilişkin bilirkişi raporunda İBB, İSTAÇ A.Ş. ve şoförün kusurlu bulunduğu belirtildi.

İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Şule İdil Dere 12 Mayıs 2016 tarihinde Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda yürürken İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ait hafriyat kamyonunun altında kalarak hayatını kaybetmişti.

Olayın ardından soruşturma başlatılmış kamyonun şoförü Mümin K. gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı.

Hürriyet’in haberine göre soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi raporu tamamlandı.

Rapora göre, kamyon şoförüyle birlikte İBB iştiraki olan Deniz Hizmetleri Müdürlüğü’nde görev yapan 3 işveren vekili ve bir saha şefi ile İSTAÇ A.Ş.’den sorumlu müdür ve saha şefi ‘asli kusurlu’ bulundu. İki şirketin iş güvenliği uzmanları da tali kusurlu bulundu.

Aynı raporda Şule İdil Dere içinse “kusurlu değil” denildi.

Davanın seyri Valiliğe bağlı

Kamyonun İBB’ye ait olduğu, kamyon şoförünün İBB iştiraki olan İSTAÇ A.Ş. çalışanı olduğu savcılık tarafından belirlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İSTAÇ A.Ş. ile yürüttüğü Kurbağalıdere dip temizliği çalışmasında detaylı iş planı yapıldığı halde bu plana yaya can güvenliği tedbiri alınmasının dahil edilmediği tespit edildi.

Savcılık, kusurlu bulunan İBB personeli arasında devlet memuru olan yetkililerin yargılanabilmesi için İstanbul Valiliği’ne başvurdu.

İstanbul Valiliği’nin yargılama izni vermesi halinde devlet memuru olan sorumlular da dahil edilerek iddianame hazırlanması ve davanın açılması mümkün olacak.

İBB ve İSTAÇ A.Ş. bugüne kadar herhangi bir sorumluluk almadığı gibi kurum içinde sorumluların saptanabilmesi için herhangi bir soruşturma da açmadı.

Previous post
KHK ile ihraç edilen öğretmen denizde yaptığı eylemde gözaltına alındı
Next post
HDP'den Süleyman Soylu hakkında suç duyurusu