Ana SayfaGüncelCumhurbaşkanı Erdoğan: Öldürmeyen her darbe güçlendirir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Öldürmeyen her darbe güçlendirir

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin ‘Öldürmeyen her darbe güçlendirir’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müteahhitler Birliği Ödül Töreni’nde konuşma yaptı.

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin konuşan Erdoğan, ‘Öldürmeyen her darbe güçlendirir’ dedi ve ekledi:

Türkiye, dimdik ayakta durarak göğüslediği tüm saldırılardan, krizlerden, kaoslardan, darbelerden güçlenerek çıkmayı başarmış bir ülkedir.

Anayasa değişikliği

Erdoğan, ‘Başkanlığı’ da içeren anayasa değişikliğinin oylanacağı 16 Nisan’daki referanduma ilişkin ise şunları söyledi:

Şu anda bakıyorum ne diyorlar biliyor musunuz? ’16 Nisan’la birlikte artık Türkiye’de yasama organı yok’ diyorlar. Dürüst olun. Siyaset eğer dürüst yapılırsa, millet sizi bir yerlere getirir. Eğer siyaseti dürüst yapmazsanız sittinsene yine aynı yerde oturmaya devam edersiniz.

Yürütme başkanda toplanıyor. Yargı konumunu koruyor. Yasama, yürütme ve yargı var. Bunların kalkması söz konusu değildir. Sadece Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın kavgaları bile bu sistemi sorgulamak içen yeterlidir.

Sayın Sezer, Sayın Ecevit. Bunlar dünya görüşü olarak birbirine yakınlardı. Ecevit’in yüzüne anayasa kitapçığı fırlatıldı. Bunu bir tarafa bırakabilir miyiz? Demirel’in Özal’ın nasıl birbirine girdiklerini biliyoruz. Bunları yaşadık mı, yaşadık. Teknik Üniversite’den arkadaş olmalarına rağmen Özal ağır hakaretlere maruz kalmıştır. Biz bunları görmek istemiyoruz.

‘Hatta HDP’ye gönül vermiş olanlar’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önceki açıklamalarında olduğu gibi HDP’lilere ‘hatta HDP’ye gönül vermiş olanlar’ diyerek seslendi:

Gerek AK Parti gerek MHP tabanı gerek Cumhuriyet Halk Partisi tabanı, oraya gönül vermiş olanlar ve hatta HDP’ye gönül vermiş olan tüm vatandaşlarıma sesleniyorum; gelin bu büyük tarihi reformda bir konsolidasyona gidelim ve böylece 16 Nisan’da birliği, beraberliği, bütünlüğüyle güçlü bir Türkiye’nin, lider bir Türkiye’nin, müreffeh bir Türkiye’nin sistem noktasında temel taşlarını yerli yerine koyalım. Bunun rejim değişikliyle yakından uzaktan alakası yok. Muhalefet insanımızın kafasını karıştırmaya uğraşıyor.

‘Adama dünyayı dar ederler’

‘Bu sistemin en büyük garantisi millet’ diyen Erdoğan, son olarak şunları söyledi:

Geçmişte vatana ihanetle yargılanabilen cumhurbaşkanı yaptığı her işte meclis ve yargı denetime tabiidir. Adama değil ülkeyi, dünyayı dar ederler.

 

Previous post
Trump’ın yeni hedefi içerideki göçmenler: Sınırdışı ve gözaltılar artacak
Next post
Uluslararası Af Örgütü: Erdoğan gücünü sağlamlaştırdı, hak ihlalleri arttı