Ana SayfaEkonomiDenetim dışılığa dikkat çeken ekonomistler: Çiftlik gibi kullanacaklar

Denetim dışılığa dikkat çeken ekonomistler: Çiftlik gibi kullanacaklar

HABER MERKEZİ – Ziraat Bankası, BOTAŞ, PTT, BİST, TÜRKSAT, ETİ Maden ve Çaykur gibi kurumların Varlık Fonu’na devredilmesine ekonomistlerden tepki yağdı. Akademisyen Ümit Akçay “Bu denli büyük kamu kaynağının demokratik kamusal denetim alanından çıkarmak, hesap verilebilirlik ve şeffaflık açısından büyük sorunlar yaratmaya aday bir durum ortaya çıkarıyor” dedi. Ekonomist Uğur Gürses ise “Çiftlik gibi kullanacaklar” yorumunda bulundu.

Türkiye’nin “paralel bütçesi” olarak adlandırılan Varlık Fonu’nu yönetecek isimler dün akşam yayımlanan Ticaret Sicil Gazetesi ile açıklandı.

Buna göre, yönetim kurulu başkanının Mehmet Bostan olduğu fonun üyeleri arasında, Yiğit Bulut, Kerem Alkin, Himmet Karadağ ve Oral Erdoğan olacak.

Fon’a ilişkin ekonomistlerden ise çok sert açıklamalar geldi.

Prof. Çağlar: Yandaşlar fonlanacak

Fon’a karlı kurumların aktarılmasını “kamu malların yağmalanması” olarak değerlendiren Prof. Dr. Gazi Çağlar, twitter hesabında şu açıklamayı yaptı:

Varlık fonu, bütçeyi paralelleştirme, denetimsiz hale getirme, fiili başkanın emrine verme, yandaşlara fonlama tarzında işleyecektir.

Doç. Akçay: At yarışları ile bankacılık faaliyeti birleştirildi

Atılım Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyesi Ümit Akçay ise halkın vergileriyle oluşturulan kamu kurumlarının Fon’a devredilmesiyle devasa bir yapının ortaya çıktığını söyledi. Akçay’ın Amerika’nın Sesi’ne yaptığı değerlendirme şöyle:

Teknik olarak Ziraat Bankası gibi Türkiye’nin en köklü bankası ile PTT’nin ya da BOTAŞ’ın yönetimi çok farklı uzmanlık gerektirir. Son durumda at yarışları düzenleme ile bankacılık faaliyeti aynı çatı altında birleştirilmiş olacak. Bunun yönetiminin nasıl etkin bir şekilde yapılacağı konusu büyük bir soru işareti durumunda.

Varlık Fonu’nda herhangi bir demokratik denetim mekanizması yok. Bağımsız denetim olsa dahi, bu denli büyük kamu kaynağının demokratik kamusal denetim alanından çıkarmak, hesap verilebilirlik ve şeffaflık açısından büyük sorunlar yaratmaya aday bir durum ortaya çıkarıyor. Bu denli büyük fonların Bütçe denetimi dışında kullanılabiliyor olması, demokratik kurum ve kurallar açısından sorunludur.

Madra: Devletin içinden şirket çıkarıldı

İktisatçı Yahya Madra ise, “Devletin şirketleşmesinden öte, devletin içinden şirket çıkarılması olarak özetlenebilecek bir durum. Doğu Hindistan Şirketi hesabı…” paylaşımında bulundu.

Toker: Denetim dışı

Cumhuriyet gazetesinin ekonomi yazarı Çiğdem Toker de Fon’un denetim dışı olduğuna dikkat çekerek, Resmi Gazete’de yayımlanan kararı paylaştı.

Gürses: Çiftlik gibi kullanacaklar

“Çiftlik gibi kullanacaklar” diyen ekonomist Uğur Gürses de, şu değerlendirmede bulundu:

Olağanüstü halle ilgisi olmayan bir KHK ile ‘yetki’ yaratıp şirketler, bankalar Varlık Fonu’na devrediliyor…hukuk dışı…

Sönmez: İşaret Saray’dan gelecek

İktisatçı Mustafa Sönmez ise, “Referandumu beklemeden tek adamlık, Varlık fonu ile başlatılıyor. Hangi batak firmaya kamu fonu akıtılacağının işareti, Saray’dan gelecek” diye belirtti.

  'Paralel bir bütçe': 8 kamu kuruluşu Varlık Fonu’na aktarıldı
  Ziraat Bankası Yiğit Bulut'a emanet: İşte Varlık Fonu'nu yönetecek isimler
Previous post
Çanakkale'de 5.5 büyüklüğünde deprem
Next post
'Kaygılıyım' diyen Garo Paylan: Hep beraber kaybedeceğimiz bir döneme girebiliriz