Ana SayfaGüncelYAŞAM EYLEMİ | İnsan doğadaki her şey gibi değişir ve dönüşür çünkü

YAŞAM EYLEMİ | İnsan doğadaki her şey gibi değişir ve dönüşür çünkü


AYTÜL HASALTUN


Kendini bilmek neden bu kadar önemli hiç düşündünüz mü? Öyle ya, tarihin en önemli tapınağının girişinde koca koca harflerle Gnothi Seauton (Kendini Bil) diye yazdığına göre önemli olmalı. O halde ne kazandırır kendini bilmek? Birlikte düşünelim biraz. Her şeyden önce tercihleriniz konusunda net olursunuz. ‘Evet’ ve ‘Hayır’ın belki de en çok vurgulandığı bu günlerde neye evet neye hayır dediğinizi bilmek, nedenlerinizi yani bu konuyla ilgili düşüncelerinizi ifade ediyor olmak öncelikle sizi özgür kılar. Endişe ve kaygı daha çok bilemediklerimizle ilgilidir ve bu da en temelde güvenlik arayışımızla ilgilidir çünkü. Gerekçelerinizi sayamıyorsanız tekrar düşünmeniz, araştırmanız ve sormanız gerekir.

Elbette tercihleriniz de düşünceleriniz de zaman içerisinde değişebilir. İnsan doğadaki her şey gibi değişir ve dönüşür çünkü. Dün elmayı seviyorken, bugün daha sulu ve tatlı olduğu için karpuzu seviyor olabilirsiniz. Bunu farkedip açıklıkla ifade ettiğinizde karşınızdakiyle ilişkiniz de değişecektir. Geride bıraktığınız elma ile de gözlerinizde ışıltıyla baktığınız karpuz ile de. Kafa karıştırıcı ve tutarsız olmayı, insan olmanın ilerlemeci doğası gereği kimse istemez çünkü.

Dans diline gelince, tıpkı hayatta olduğu gibi dansta da tercihlerimiz vardır, bunu kendi dilinde söylemek gerekirse “hareket kaliteleri”. Daha çok hangisine meyyal olduğunuzu bilme, kendini bilme yolculuğunuzda işinizi kolaylaştıracaktır. Ve aynı zamanda değiştirmek istediklerinizle ilgili bir fırsatı da görüyor olabilirizsiniz elbette.

Hafta boyunca bu kalitelere dair yazıyor olacağım.

İyi haftalar dileklerimle…

Previous post
Demirtaş: Anayasa'ya aykırı işler yapan bizzat hükümettir
Next post
Avustralya'da uçak AVM'ye düştü