Ana SayfaGüncel‘İşiniz gücünüz Tayyip Erdoğan, 16 Nisan’a çıkacağıma dair bir garanti var mı?’

‘İşiniz gücünüz Tayyip Erdoğan, 16 Nisan’a çıkacağıma dair bir garanti var mı?’

HABER MERKEZİ – ‘Başkanlık sistemine’ ve sistemi getirecek olan referanduma ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine ve sisteme eleştiri getirenlere tepki gösterdi, “İşiniz gücünüz Tayyip Erdoğan diyorum. Tayyip Erdoğan, baki değil, fani ya. Benim 16 Nisan’a dahi çıkacağıma dair bir garanti var mı?” diye konuştu.

SETA’nın düzenlediği Cumhurbaşkanlığı Sistemi Sempozyumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, adına ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi’ de denilen ‘başkanlık sistemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, ‘başkanlığı’ getirecek olan ve 16 Nisan’da referanduma gidecek olan sistemi şu sözlerle savundu:

Teoride parlamenter sistem monarşiye karşı verilen mücadelenin ürünüdür. Avrupa’ya baktığımızda pek çoğunda kral ve kraliçelerin olduğunu görüyoruz. Japonya gibi dünyanın başka yerlerinde de benzer durumlarla karşılaşılabiliyor. Devlet yönetim sisteminde aktör varsa bu sembolik kalmaz. Kral varsa kraldır. Sadece başkanlık ve cumhurbaşkanlığı ile yönetilen ülkelerde monarşi yoktur. Demokrasi gibi görünüp monarşiyle yönetilen ülkeler de vardır.

“İşiniz gücünüz Tayyip Erdoğan diyorum” sözleriyle kendisine ve sisteme eleştiri getirenlere tepki gösteren Erdoğan, şöyle konuştu:

Tayyip Erdoğan, baki değil, fani ya. Benim 16 Nisan’a dahi çıkacağıma dair bir garanti var mı? Dolayısıyla biz burada bir sistem mücadelesi veriyoruz. Olay bir sistem mücadelesidir. Erdoğan’dan sonrası ne olacak? Millet ne derse o olacak, Allah ne derse o olacak.

‘Hayır’ diyenlerin fikir değiştireceğine inandığını fa söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

Bugün ‘hayır’ diyenler neye ‘hayır’ dediklerinin farkında mı? PKK, Kandil ‘hayır’ diyor. Bu ülkeyi bölmek isteyenler ‘hayır’ diyor. Bu ülkede milli ve yerli olanlara karşı çıkanlar ‘hayır’ diyor. Bunlarla beraber anamuhalefet de ‘hayır’ diyor. Temenni ederim ki onlar da kendilerini çek ederler.

Previous post
ÇGD, 'Tutuklu tek gazeteci yok' diyen Çavuşoğlu'na listeyle yanıt verdi
Next post
Mor Dayanışma'dan özsavunma atölyesi: Hayatlarımıza sahip çıkalım