Ana SayfaDünyaMafyanın elinde bulunan iki Van Gogh tablosu 14 yıl sonra ilk kez sergileniyor

Mafyanın elinde bulunan iki Van Gogh tablosu 14 yıl sonra ilk kez sergileniyor

HABER MERKEZİ – Hollanda’daki Van Gogh Müzesi’nden çalınan ve yıllar sonra İtalya’da Camorra mafyasının elinde bulunan iki Van Gogh tablosu 14 yıl sonra ilk kez yeniden sergilendi. 

Aralık 2002 tarihinde Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nden çalınan, “Scheveningen’de Deniz Manzarası” (1882) ve “Nuenen Reform Kilisesi’nden Çıkan Cemaat” (1884-1885) isimli tablolar bulundu.

BBC’nin haberine göre İtalya’daki Camorra mafyasının elinde bulunan tablolar 26 Şubat’a kadar Napoli’deki Capodimonte Müzesi’nde görülebilecek. Ardından da çalındıkları Van Gogh Müzesi’ne teslim edilecek.

“Scheveningen’de Deniz Manzarası”

Van Gogh Müzesi tarafından yapılan açıklamada, tabloların dönüşü için kutlama hazırlıklarına başlandığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca iki eserin 21 Mart’tan itibaren müzenin daimi koleksiyonundaki yerlerini alacağı kaydedildi

“Tabloların bulunmuş olması bir mucize”

Alex Rüger

Van Gogh Müzesi Müdürü Alex Rüger de tabloların bulunmasına dair yaşadıkları sevinci şu sözlerle dile getirdi:

2002’den beri yeryüzünden kayboldukları sanılan bu tabloların bulunmuş olması bir mucize. Bu iki Van Gogh eserinin 14 yıl sonra yeniden halka sergilenmesi kutlanmayı hak ediyor. Sanat eserlerinin bulunması için gösterdikleri çabadan ötürü İtalyanlara teşekkür etmek amacıyla tablolar ilk olarak bulundukları bölgede sergilenecekler. Ne kadar mutlu olduğumu anlatamam!

“Nuenen Reform Kilisesi’nden Çıkan Cemaat”

FBI: En önemli 10 sanat suçundan biri

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), 30 milyon dolar değere sahip olduğunu belirttiği bu iki tablonun çalınmasını en önemli 10 sanat suçu listesine dahil etmişti.

Soygunla ilgili olarak iki Hollandalı 4.5 yıl hapse mahkum edilmiş, ancak tabloların yıllarca bulunamamıştı. Geçen yıl Eylül ayında 14 yıl sonra gelen tabloların bulunduğu haberi başta Van Gogh Müzesi olmak üzere sanat çevrelerinde büyük sevinç yaratmıştı.

İtalyan polisi, Camorra mafyasının eline geçtiği belirlenen iki tablonun Napoli yakınlarındaki Castellammare di Stabia’da bulunduğunu açıklamıştı.

Previous post
Yargının ‘yetkide’ kafası karışık: Şırnak’ta konuşan HDP’lilere Çorum’da dava
Next post
Varlık fonu nedir, nasıl çalışır?