Ana SayfaGüncelMerkel HDP ve CHP heyetiyle görüştü: Neler konuşuldu?

Merkel HDP ve CHP heyetiyle görüştü: Neler konuşuldu?

HABER MERKEZİ – Almanya Başbakanı Angela Merkel, HDP ve CHP heyetleriyle ayrı ayrı görüştü. İki görüşmede de OHAL ve referandum konuşuldu. HDP heyetinde yer alan Mithat Sancar ise görüşmede tutuklu eşbaşkanların yer almamasının ülkenin durumunu özetleyen çarpıcı bir fotoğraf olduğunu söyledi.

Dün Ankara’ya gelen ve ilk önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ardından da Başbakan Binali Yıldırım ile görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) heyetiyle ayrı ayrı Almanya Büyükelçiliği Rezidansı’nda bir araya geldi.

CHP-Merkel görüşmesi

Merkel’in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla bir araya geldiği görüşmede, CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz da bulundu.

Görüşmede Kılıçdaroğlu’nun parti olarak Türkiye-AB ilişkilerinin devamından yana olduklarını vurguladı, ancak yaşanan süreçte sadece AKP hükümetinden değil AB’den de kaynaklanan bazı hatalar yaşandığını anlattı.

Kılıçdaroğlu ayrıca AB-Türkiye ilişkileri konusunda, “Avrupa’nın demokrasinin yanında yer almasını bekliyoruz” derken, Merkel ise, “Biz demokrasinin yanındayız” karşılığını verdi.

Görüşmede Merkel’in anayasa değişikliği teklifine ilişkin referanduma yönelik CHP’nin görüşlerini ve OHAL koşullarında referandumun yapılmasını nasıl değerlendirdiğini sorduğu da belirtildi.

HDP-Merkel görüşmesi

Merkel, daha sonra aynı yerde HDP heyetiyle görüştü. Yaklaşık 1 saat süren görüşmede HDP adına HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, Mardin Milletvekili Mithat Sancar ve üç gün önce tahliye olan Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken katıldı.

Görüşmede, edinilen bilgilere göre Merkel daha çok tutuklu milletvekilleri ve siyasetçileri sordu.

Kendi talebi ile görüşmede yer alan İdris Baluken’e geçmiş olsun dileğinde bulunduğu öğrenilen Merkel’in cezaevi koşullarını sorduğu, HDP heyetinin de şunları söylediği öğrenildi:

Bu görüşmeye normal koşullarda eşbaşkanlarımızın katılması gerekiyordu. Ancak kendileri tutuklu bulunduğu ve partimiz çalıştırılamaz hale getirildiği için bu koşullarda görüşmeyi biz gerçekleştiriyoruz.

Görüşmeye dair dihaber’e bilgi veren HDP’li Mithat Sancar ise görüşmenin kendileri açısından olumlu ve önemli görüşme olduğunu belirtti.

Sancar, Merkel’in hem ülkenin hem de HDP’nin durumuna ilişkin kendilerinden bilgi aldığını söyledi ve şunları aktardı:

Biz de ‘Bu görüşmeye eşbaşkanlarımızın gelmemiş olması durumu özetler’ dedik. Durumun en çarpıcı özetinin şu anda bu görüşmede eşbaşkanlarımızın olmamasıdır. Onlar haksız ve adaletsizce hapiste tutuluyorlar. Hem HDP’nin hem de ülkenin durumunu gösteren çarpıcı bir fotoğraf.

Baluken cezaevini anlattı

Merkel’in ısrarla görüşmek istediği HDP’li Baluken’den de bilgi aldığını söyleyen Sancar, “Henüz 3 gün önce tahliye olan Sayın Baluken de hem cezaevindeki durumunu hem de tutuklama nedenleri ve sürecine dair bilgilendirmeler yaptı” dedi.

Sancar, görüşmede ele alınan konulara dair şunları aktardı:

Bu tür ikili görüşmelerde yani Türkiye-Almanya gibi ikili devlet görüşmelerinde demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları gibi değerlerin mutlaka gündemde olmasını gerektiğini söyledik. Sadece reel politik bakış açısının hakim olmasını doğru bulmadığımızı ilettik. Türkiye’nin içinde bulunduğu atmosferi değerlendirdik, kısaca. Anayasa sürecinin demokratikleşmeden yoksun bir şekilde yürütüldüğünü, referandum sürecine de son derece baskıcı ve yasakçı ortamda girildiğini, bütün bunların da hem iç hem de dış barışı tehdit ettiğini aktardık.

Suriye gündemi

Sancar, görüşmede Suriye ve özelde Suriyeli Kürt güçlerinin durumlarına ilişkin değerlendirmeleri de paylaştıklarını söyledi. Sancar, şunları ifade etti:

Eğer gerçekten mülteci sorununa kalıcı çözüm bulunmak isteniyorsa Türkiye’de Kürt sorununun barışçıl çözümünün şart olduğunu kendilerine söyledik. Bu çözümün aynı zamanda Rojava’yı, Kuzey Suriye’yi de doğrudan etkileyeceğini söyledik. Eğer Kürt sorunu barışçıl yoldan çözmek için bir girişimin olursa hem Türkiye hem de Rojava’nın doğal bir güvenli bölge haline geleceğini belirttik. O nedenle Türkiye’de Kürt sorunu konusunda çaba harcanmasının önemini vurguladık. Bunun sonuçlarının da Suriye’ye doğrudan etkisi olacağı söyledik.

Sancar, Merkel’in toplantıdaki tutumuna ilişkin ise, “Herkesin bildiği gibi bu tür toplantılarda fazla yorum yapmazlar. Ancak kaygılarımızın ve eleştirilerimizin büyük çoğunluğuna katılmış oldukları en azından hissetmiştik olduklarını gözlemlediğimizi söyleyebiliriz” dedi.

Özsoy: Türkiye’de olup bitenin farkındalar

Görüşmeye ilişkin bilgi veren Hişyar Özsoy da, görüşmede son iki yıldır yaşanan birçok bölgesel ve Türkiye’deki meseleyi ele aldıklarını belirtti.

Referandum sürecine ilişkin kimi eleştirilerini ve muhalefet üzerindeki baskıları paylaştıklarını belirten Özsoy, “Kendileri de zaten Türkiye’de olup bitenin farkındalar” diye konuştu.

Topluma dayatılan anayasa değişikliğinin OHAL koşullarında referanduma götürüleceği ve Erdoğan’a en küçük eleştiride bulunan herkesin büyük baskı altında olduğu bunun da referandumun meşruiyetini tartışmalı hale getirdiği yönündeki görüşlerini paylaştıklarını belirten Özsoy, Türkiye’de yaşanan bütün sorunların çözüm sürecinin referanduma kaldırılmasından sonra yaşandığını paylaştıklarını belirterek şöyle konuştu:

Çözüm sürecinin rafa kaldırılmasının ardından Türkiye’nin sorunlarının ağırlaştığı, o günden beri memleket toparlanamadığını paylaştık. Barış ve çözüm masasının yeniden kurulması gerektiğini söyledik. Bu konuda da Almanya ve Avrupa’nın tavır sahibi olması gerektiğini söyledik. Merkel’in mülteci krizine ilişkin tutumunun, insan hakları, hukuk üstünlüğü gibi değerler konusunda reel politiğin daha ağır bastığı ve bunun doğru olmadığı, demokrasi hukukun üstünlüğü ciddi tavır sahibi olmaları gerektiğini söyledik. Mülteci krizinin kısa vadeli bir çözüm olmadığını, uzun ve orta vadede planlamalara ihtiyaç olduğunu söyledik. Türkiye’nin içeride barış süreci başlatması ve komşularla dostane ilişkiler kurması gerektiğini, mülteci meselesinin de ancak böyle çözülebileceğini söyledi.

Merkel-Erdoğan görüşmesi gergin geçmiş

Merkel’in ziyaretinin özellikle referandum sürecine denk gelmesine yönelik dile getirilen, “destek” eleştirilerini kendilerinin de paylaştığını ifade eden Özsoy, görüşmeden edindikleri izlenime göre Merkel’in Erdoğan ve Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmelerin de gergin geçtiğini söyledi.

Previous post
Kürtçe şarkı söyleyen çocuklara 'örgüt üyeliği'nden 15 yıl hapis cezası istendi
Next post
2016'da erkekler tarafından öldürülen 261 kadının isimleri