Ana SayfaEkonomiVarlık Fonu Financial Times’ta: Erdoğan, büyüme umutlarını fona bağladı

Varlık Fonu Financial Times’ta: Erdoğan, büyüme umutlarını fona bağladı

HABER MERKEZİ – Aralarında Ziraat Bankası ve Borsa İstanbul’un da olduğu 8 kamu kuruluşu Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye Varlık Fonu’na aktarılmıştı. Bunun ardından THY, Türk Telekom ve Halkbank’ın da Fon’a devredileceği ortaya çıkmıştı. Varlık Fonu’nun yansıması Britanya’nın önde gelen gazetelerinden Financial Times’ta da yer buldu.

Financial Times, Türkiye’de kamuya ait birçok büyük şirketin Varlık Fonu’na devredilmesini “Erdoğan, ekonomik büyüme umutlarını Varlık Fonu’na bağladı” başlıklı haberiyle duyurdu.

BBC Türkçe’nin aktardığı haberde şu ifadeler dikkat çekiyor:

Recep Tayyip Erdoğan, zayıf para birimi ve artan finanslama maliyetleri karşısında, kişisel mirası ve ülke ekonomisi için kritik önemde olduğunu düşündüğü büyük altyapı projelerini yürütebilmek için, ülkenin yeni Varlık Fonu’nu belirgin şekilde büyüttü.

Umut edilen, altyapı projelerinin geçen yılki darbe girişiminden, bir dizi terör saldırısından ve hükümetin kovuşturmalarından sonra zor duruma düşen ekonomiyi hareketlendirmesi. Geçen yıl yüzde 17 değer kaybeden Türk Lirası dünyanın en kötü performans sergileyen para birimlerinden biri oldu ve tüm başlıca kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşündü. Adının açıklanmasını istemeyen bir Türk yetkili ‘Bu, çok basit bir soruna çok zarif bir çözüm. En iyi şirketlerimizin gücüyle rekabetçi düzeylerde kredilere alınabilecek’ dedi.

Ancak Financial Times, uzmanların bu hamlenin hükümetin finans sorunlarını gidermeye yardım edeceğinden şüpheli olduklarını belirtiyor.

Haberde Global Source Partners Uzmanı Atilla Yeşilada’nın görüşlerine de yer verildi.

Yeşilada, “Varlık Fonu’nu bir muhasebe oyunundan daha fazlası olarak görmenin zor olduğu” değerlendirmesinde bulundu.

  Varlık fonu nedir, nasıl çalışır?
Previous post
Son ihraçların ardından DTCF Tiyatro Bölümü 'fiilen işlevini yitirdi'
Next post
'Kadınlar kazansın, kadınlar yaşasın diye 5 kere hayır'