Ana SayfaGüncelYAŞAM EYLEMİ | Zamanda hareket ise ya hızlıdır ya yavaş

YAŞAM EYLEMİ | Zamanda hareket ise ya hızlıdır ya yavaş


AYTÜL HASALTUN


Dün kaldığımız yerden devam ediyorum.

Hareket kalitelerinin ilk ikisi mekan ve zamanla ilgilidir. Mekanda hareket ya direkttir ya indirekttir. Zamanda hareket ise ya hızlıdır ya yavaş. Bu dört farklı kaide için küçük bir çalışma yaparak hangisinde daha iyi hissettiğinize bakabilirsiniz. “Ben genelde çok hızlıyım” dedikten sonra, “… galiba biraz yavaşlasam iyi olacak” diyor olabilirsiniz. Elbette en sağlıklısı nesnel koşullarınızı da gözeterek yerine göre her kaliteyi deneyimleyebiliyor olmaktır. Arkanızda sizi kovalayan bir kurt köpeği varsa yavaş hareket etmek sağlığınızı tehlikeye atabilir.

Rahat hareket edebileceğiniz bir alanda sevdiğiniz bir müziği, hareketinize yardımcı olması için kullanabilirsiniz. Mekanla hareketle başlayalım. Mekanın içerisinde bir hedefe doğru hareket etmeyi deneyin. Önce görün ve sonra ona doğru yönelin. Bu tutumunuzu beş altı kez üst üste yineleyin lütfen. Sonrasında ise çok daha serbest bir şekilde ilerlemeyi esas alarak hareket etmeye devam edin. Ve sorun kendinize lütfen. Hangisini yapmak sizin için daha iyiydi.

Benzer bir çalışmayı zaman için de yapabiliriz. İlk beş-yedi dakikalık bir zamanı çok hızlı hareket etmeye ayırın. Ardından yine aynı uzunlukta bir süreyi çok yavaş hareketlere ayırın ve sorun. Benim için hangisi?

Previous post
Facebook’tan tepki çeken çalışma: Özel mesajları okuyacak yapay zeka üzerinde çalışılıyor
Next post
Yargı kararını verdi: Erdoğan’ın barış akademisyenlerine ‘alçak’ demesi 'doğal' ve eleştiri hakkıymış