Ana SayfaÇalışma Yaşamı8 MART | Kahveni getiren garsonun durumundan haberin var mı?

8 MART | Kahveni getiren garsonun durumundan haberin var mı?

HABER MERKEZİ – “Ne içersiniz? Çayınızı tazeleyelim mi? Kahveniz nasıl olsun?” Kafelerin garson kadın çalışanları çalışma koşullarının zorluklarını anlatıyor: “Sürekli ayaktayız. Moralimiz bozuk bile olsa güler yüzlü olmak zorundayız. Kahveyi uzattığım kişinin benim yorgunluğumdan haberi yok.”

Bazen arkadaşlarımızla oturma yeri, bazen de günün yorgunluğunu atma yeridir kafeler. Genellikle kalabalık yerler olur. Bu nedenle de çalışanların sürekli ayakta olduğu bir yer. Önümüze çaylarımız gelince, onların kaç saattir ayakta olduğunu düşünmeyiz bile. Aslında gözlerinden yorgunluk akıyordur birçoğunun…

Gazete Şûjin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle kafelerde çalışan garson kadınlarla çalışma koşullarını konuştu.

‘Çalışma saatlerimizin daha hafifletici olmasını istiyoruz’

Yıllarca birçok iş kolunda çalışan Hatice Kaya, 20 gündür kafede çalışmaya başladığını söylüyor.

Emekçi kadınların hiçbir iş kolunda çalışmalarının karşılığını almadığını düşündüğünü ifade eden Hatice Kaya, şöyle devam ediyor:

Kadınların çalışmalarının karşılığını almasını istiyorum. Çalışma saatlerimizin daha hafifletici olmasını istiyoruz. Biz kadınlar evde de işte de çalışıyoruz. Sürekli ezilen kadınlar oluyor. Kadınlar hep beraber alanlarda olmalıyız.

‘Sürekli ayaktayız’

Yeliz Kaygısız da dört yıldır kafede çalışıyor. Kadınların emeklerinin karşılığını almadığını söyleyen Kaygısız, çalışma şartlarının çok ağır olduğunu ifade ediyor:

Sürekli ayaktayız. Moralimiz bozuk bile olsa güler yüzlü olmak zorundayız. Kahveyi uzattığım kişinin benim yorgunluğumdan haberi yok.

Emekçi kadınlara çağrı yapan Yeliz Kaygısız, şöyle devam ediyor:

Kadın olmanın bu toplumda bambaşka bir zorluğu var. Hem işte emeğinin karşılığını almıyor, hem de yaşamsal anlamda karşılığını yok. Bu ülkede hiç bir emekçi kadın emeğinin karşılığı almıyor. Kadınların çok daha fazla bir arada olması gerekiyor.

Previous post
8 MART | Meclis'te bir ilk: HDP'li kadın vekiller grevde
Next post
Eğil Belediyesi’ne de kayyum atandı