Ana SayfaGüncelCHP’den Soylu’ya kayyum sorusu: Hedefte neden kadın çalışanlar var?

CHP’den Soylu’ya kayyum sorusu: Hedefte neden kadın çalışanlar var?

ANKARA – CHP Milletvekili Şenal Sarıhan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya son dönemde kayyum atanan DBP’li belediyelerde kadın kurumlarının kapatılmasını ve kayyumların hedefinde kadınların olmasının nedenini sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, kayyum atanan belediyelerde görev yapan kadın personellerin işten çıkarılmasını Meclis gündemine taşıdı.

CHP Milletvekili Sarıhan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması talebi ile TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, son dönemde kayyum atanan DBP’li Van Büyükşehir Belediyesi’nde ‘Mor Kanatlı Turnalar’ projesi kapsamında çalışan kadın şoförlerin işten çıkarılmasının ve belediye bünyesinde faaliyet yürüterek, kadınlara psikolojik ve sosyal destek veren “Alo Şiddet Hattı”nın kapatılmasının nedenini sordu.

Vali İbrahim Taşyapan’ın kayyum olarak göreve atanmasının ardından 620 kişinin işine son verdiğini hatırlatan Sarıhan, Soylu’ya işine son verilenlerden kaçının kadın olduğunu sordu. Sarıhan, Vali’nin “Kadın şoför olmaz, ne gerek var?” sözleri ile çalışmakta olan kadınların görevine son vermesinin, ‘eşitlik ilkesi ihlali ve anayasal bir hakkı çiğnemek değil midir?” diye sordu.

Kadroların boşaltılmasının bilinçli bir yer açma çabası olup olmadığını da soran Sarıhan, soru önergesinde “Bu boş kadrolara yerleştirilecek kişiler belli midir?” ifadelerini kullandı.

Sorular

1- Özellikle kadınlara yönelik yapılmakta olan bu işten çıkartmaların gerekçesi nedir?

2- Kadına şiddeti engellemek ve şiddet gören kadınlara yardım etmek için kurulmuş olan “Alo Şiddet Hattı” neden kapatılmıştır?

3- Kapatıldığı tarih itibari ile “Alo Şiddet Hattı” nı arayan kaç kişi vardır? Bunların kaçına yanıt verilmiştir?

4- “Kadın şoför olmaz, ne gerek var?” gibi bir bahane ile çalışmakta olan kadınların görevine son vermek, eşitlik ilkesini ihlal ve anayasal bir hakkı çiğnemek değil midir?

5- Vali, otobüs şoförlüğünden aldığı kadın çalışanları, belediyenin hangi birimlerinde görevlendirmiştir? Bu görevlendirmelerde bahsi geçen çalışanların rızası alınmış mıdır?

6- İşlerine son verilmiş olan diğer 620 personelin statüleri nedir? Bu işçilerin kaç tanesi kadındır? Boşaltılan bu kadrolara yeni alımlar yapılacak mıdır? Eğer aynı birimlere yeni istihdam yapılacak ise, bu kişiler hangi gerekçe ile işten çıkartılmıştır?

7- Bu kadroların boşaltılması, bilinçli bir yer açma çabası mıdır? Bu boş kadrolara yerleştirilecek kişiler belli midir?

52 kadın kurumu kapatıldı

DBP’li belediyelere atanan kayyumlar şu ana dek 52 kadın kurumunu kapattı. Ayrıntılara aşağıdaki bağlantıdan bakabilirisiniz.

  Kayyumların ilk hedefi kadın kurumları: İşte kapatılan 52 kadın merkezi
Previous post
Ankara'nın dört ilçesinde IŞİD 'okulu'
Next post
Kadın gazeteciler 'medyada kadının yerini' konuşacak