Ana SayfaGüncelGazeteci Hayri Demir 7 gündür gözaltında: Gerekçe hala öğrenilemedi

Gazeteci Hayri Demir 7 gündür gözaltında: Gerekçe hala öğrenilemedi

ANKARA – 16 Mart günü Ankara’daki evine yapılan baskınla gözaltına alınan Dihaber muhabiri Hayri Demir 7 gündür gözaltında. Demir’in avukatı Emin Çoban, dosyadaki gizlilik kararı nedeniyle hala müvekkilinin gözaltı gerekçesini öğrenemediklerini söyledi. Sosyal medyada ise bu akşam saat 21.00’da #GazeteciHayriDemirSerbestBırakılsın hastagı ile kampanya başlatılacak.


HABER: ALTAN SANCAR


Ankara’da 16 Mart günü evine yapılan baskınla gözaltına alınan Dihaber muhabiri Hayri Demir, 7 gündür gözaltında tutuluyor.

Gözaltı gerekçesi hala öğrenilemedi

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde tutulan Demir’in avukatı Emin Çoban, dosyadaki gizlilik kararı nedeniyle hala müvekkilinin gözaltı gerekçesini öğrenemediklerini söyledi.

OHAL sürecinde dosyalara uygulanan gizlilik kararı nedeni ile dosya savcılık makamına intikal etmeden kendilerinin de dosya içeriğinden bihaber olduklarına dikkat çeken Çoban, gizlilik kararı ile savunma makamının güçsüzleştirildiğini vurguladı. Çoban son olarak Demir’in emniyet ifadesinin henüz alınmadığı bilgisini paylaştı.

Demir’den mesaj var

Demir ise avukatı Çoban aracılığıyla gönderdiği mesajda dayanışma gösteren herkese selamlarını ileterek Sağlık ve moralinin iyi olduğunu söyledi. Demir mesajında şunları söyledi:

Gözaltına alındığım günden bu yana dayanışma mesajları ile yalnız olmadığımı hissettiren tüm meslektaşlarıma teşekkürlerimi iletiyorum. Sağlık durumum gayet iyi ve moralim yerinde. Hakikat arayışı olarak adlandırdığımız gazetecilik mesleğinin bir üyesi olmaktan onur duyuyorum. Her dönem ve koşulda doğruyu aramaktan vazgeçmedik. Unutmamalıyız ki yarattığımız dayanışma ile kalemler özgürleşecek ve hakikat halklara ulaşmaya devam edecek.

Twitter’da bu akşam kampanya var

Öte yandan Demir’in meslektaşları bu akşam saat 21.00’da #GazeteciHayriDemirSerbestBırakılsın hastagı ile Twitter üzerinden kampanya yürütecek. Kampanyayı başlatan gazetecilerden yapılan açıklamada, “Ne zaman emniyet ifadesi alınacağı ve adliyeye sevk edileceği bilinmeyen arkadaşımızın yanında olduğumuzu ve gazetecilerin yalnız olmadığını ortaya koymak için herkesi kampanyaya destek vermeye çağırıyoruz” denildi.