Ana SayfaGüncel‘Kadınlar birlikte güçlü’: Söylemlerimiz yankı buldu

‘Kadınlar birlikte güçlü’: Söylemlerimiz yankı buldu

HABER MERKEZİ – “Tek başına olmaz. Hayır. Kadınlar birlikte güçlü” sloganıyla ‘8 Mart’a doğru’ kampanyasını örgütleyen kadın kurumları farklı kentlerden kadınlarla İstanbul’da bir araya geldi.

“Tek başına olmaz. Hayır. Kadınlar birlikte güçlü” diyerek 8 Mart’a doğru kampanyasını örgütleyen ve kadın dayanışmasını yükselten çok sayıda kadın kurumu farklı illerden kadınlarla buluştu.

Kampanyanın örgütleyicisi kadın kurumları, İstanbul Şişli’de bulunan Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde, Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen kadınlarla bir araya geldi.

dihaber’de yer alan haberde kadınların toplantıda ilerleyen süreçte ne yapacaklarının konuşulduğu akatarıldı.

Toplantıya, Tevgera Jinen Azad (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyesi kadınlar ile Üniversite Kadın Kolektifi, Sosyalist Kadın Meclisi (SKM), Halkevci Kadınlar, Yoğurtçu Kadın Platformu, Gökkuşağı Kadın Derneği, EMEP Kadın Meclisi, Nilüfer Kadın Konseyi Meclisi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) ve bireysel olarak katılan çok sayıda kadın toplantıda yer aldı.

Toplantının girişinde, Türkiye’nin her yerinde kadınların düzenledikleri eylemlerde çekilen görüntüler gösterildi.

Görüntülerde, en çok referandumda kadınların “Hayır” yönünde oy kullanacakları ve AKP’nin 14 yıllık iktidarında kadınların kazanımlarına olan saldırılara dikkat çekildi.

“Söylemlerimiz güçlü bir yankı yaptı”

Kadınlar adına konuşan Tuğçe Canbolat, 8 Mart’tan önce başlattıkları kampanyalar ve eylemler hakkında kısaca bilgiler verdi.

Canbolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

Biz başlattığımız kampanyayla diğer bir yanda da dünyada greve giren kadınlara destek verdik. 30’dan fazla ilde 100 farklı noktada kadınlar uluslararası greve ses verdi. Bu süreçte kadınlar olarak sesimizi çok güçlü bir şekilde çıkardık. Neleri istedik, neleri istemedik; bunları dile getirdik ve bu söylemlerimiz güçlü bir yankı yaptı.

Giriş konuşmasından sonra toplantı basına kapalı şekilde devam etti.