Ana SayfaGüncelÖnder: ‘Hayır’ın kutlanmasına başlandı bile ama ayıktırmayın, böyle devam etsinler

Önder: ‘Hayır’ın kutlanmasına başlandı bile ama ayıktırmayın, böyle devam etsinler

HABER MERKEZİ – Partisinin İzmir’deki ‘Halk Buluşması’nda konuşan HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Bu referandumda ‘hayır’ oyu çıkmıştır. Halklar bunun kutlamasına başladı ama zalimlerin haberi yok” dedi ve şöyle devam etti: “O zamana kadar ayıktırmayın, böyle devam etsinler.”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) referandum kampanyasının startını, Diyarbakır ve İstanbul ile eşzamanlı olarak İzmir’de verdi.

Buradaki ‘Halk Buluşması’na yüzlerce kişi katıldı.

Buluşmanın yapıldığı salonda konuşan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, özetle şunları söyledi:

Bu referandumda ‘hayır’ oyu çıkmıştır. Halklar bunun kutlamasına başladı ama zalimlerin haberi yok. Türkiye halklarının en net ‘hayır’ cevabı tahakkuk etmiştir. Bunun sesi Nisan ayının 16’sında onlara gidecek. O zamana kadar ayıktırmayın, böyle devam etsinler.

‘Hayır’ için milyonlarca nedenimiz var

Bu topraklarda iki kişinin yan yana gezmesi derin kuytularda derelerde şehrin bilinmeyen izbelerinde infaz edilme sebebiydi. Bu halkın kendi sesini kendi dergisini gazetesini bırakın dağıtmak, onu okumak bile infaz sebebiydi. Canlı yayınlar yoktu, İzmir’in başına gelenlerden Amed’in haberi yoktu. Zulüm diz boyuydu. İletişim imkansızdı.

Oradan milyonlara ulaştık. HDP fikriyatı, HDP’ye oy vermek, barış değirmenine su taşımak en prestijli iş oldu. Bizi o günlerden, o yokluktan bu günlere taşıyan, bu uğurda canını veren, bütün yoldaşlarımızı saygı ve derin bir borçluluk duygusu ile anıyoruz.

Zulmün zorun netice alamayacağını onlar hayatları ile öğrettiler. En başta bunun için ‘hayır’. Çünkü giden kardeşlerimize borcumuz var, şeref borcudur bu bizim için.

Onlar ‘evet’ için bir tane sebep sayıyorlar, bizim hayır için 31 milyon nedenimiz var. Bunun yan yana gelmesi bunu belki 40 milyona çıkaracak.

 

Previous post
İstanbul Modern'den kadınlara 8 Mart armağanı: Tüm etkinlikler ücretsiz
Next post
Adıyaman Samsat'ta 5.5 büyüklüğünde deprem