Ana SayfaDünyaAKPM’de kritik Türkiye oylaması: Karara hak ihlallerine dair 6 madde daha eklendi

AKPM’de kritik Türkiye oylaması: Karara hak ihlallerine dair 6 madde daha eklendi

HABER MERKEZİ – Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin Türkiye’nin yeniden “denetime alınıp-alınmamasına” karar vereceği oylama bugün düzenlenecek. Toplantı öncesi Türkiye ile ilgili karara ‘idam cezası’ tartışması ve YSK’nın referandum kararını da içeren 6 yeni madde eklendi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM), Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyeliği kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmemesi gerekçesiyle yeniden “denetime alınıp-alınmamasına” karar vereceği oylama bugün saat 10.00’da düzenlenecek.

Toplantı öncesi dün düzenlenen Denetleme Kurulu toplantısında AKPM Türkiye Heyeti Başkanı Talip Küçükcan Türkiye’nin denetleme sürecine alınmasını reddederken, oylamanın iptalini istedi ve toplantıyı erken terk etti.

Toplantıda Türkiye ile ilgili karara ‘idam cezası’ tartışması ve YSK’nın referandum kararını da içeren 6 yeni madde eklendi.

Karara eklenen 6 yeni hüküm şöyle:

Ölüm cezasının Avrupa Konseyi üyeliği ile uyuşmadığı ve toptan bir cezalandırmadan parlamentonun kaçınması gerektiği; böyle bir kararın üyeliği tehlikeye sokacağı.

Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin yerel yönetimlerle ilgili konvansiyonunu ihlal ettiği ve Güneydoğu’da tutuklu bulunan belediye başkanlarının serbest bırakılması.

OHAL soruşturma komisyonunun daha fazla gecikme olmaksızın tam olarak aktif hale getirilmesi ve kişilerin önceki durumlarına dönebilmesi.

Gözlem heyetinin raporu doğrultusunda referandumun adil olmayan bir şekilde gerçekleşmesinden ve iki taraf arasında eşitlik olmamasından üzgün olduğu dile getirildi.

Referandumun meşruiyeti hakkında ciddi soru işaretleri ortaya çıkmıştır. YSK’nin bu iddiaları ciddi şekilde araştırması gerekir.

Anayasadaki 18 maddeyle ilgili Venedik Komisyonu’nun tavsiyelerine uyulmalıdır.

Denetim süreci kapsamında, Avrupa Konseyi üyesi bir devletin demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanlarında ne derece Avrupa standartlarında olduğu ölçülüyor. Türkiye, denetim sürecine 1996 yılında dahil edilmiş, gerçekleştirdiği reformlar sayesinde koşullu olarak Haziran 2004’te bu süreçten çıkarılmış ve  “denetim sonrası sürece” dahil edilmişti.

Türkiye’nin Avrupa Konseyi düzeyinde “sabıkalı demokrasiler” listesinden çıkması AB ile üyelik müzakerelerine başlamasında önemli rol oynamıştı. Türkiye denetim sürecine yeniden alınırsa, süreçten çıkarılıp yeniden dahil edilen ilk Avrupa ülkesi olacak.

  AKPM’de Türkiye için kritik oylama: Yeniden denetime alınması gündemde
  DBP'li Yüksek AKPM'de konuştu: Türkiye demokrasi ve diktatörlük noktasında yol ayrımında