Ana SayfaGüncelAvrupa Konseyi’nden Murat Çelikkan açıklaması

Avrupa Konseyi’nden Murat Çelikkan açıklaması

HABER MERKEZİ – Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, Özgür Gündem davası kapsamında 18 ay hapis cezasına mahkûm edilmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi davaları kapsamında yargılanan gazeteci ve insan hakları savunucusu Murat Çelikkan’a 1 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, Murat Çelikkan’ın hapis cezasına mahkûm edilmesinin kendisini ürküttüğünü söyledi.

dihaber’de yer alan habaere göre Çelikkan’ın kendi ofisi için büyük katkılarda bulunduğunu ve kaybedilen kişilerle ilgili çalışmalarda bulunan Hakikat Adalet Hafıza Merkezi’nin editörlüğünü yaptığını hatırlatan Komiser, şunları söyledi:

Çelikkan’ın mahkûmiyeti, insan hakları savunucularını ve gittikçe geniş bir yelpazedeki sivil toplum aktörlerini hedef almayı sürdüren yargı kararlarının endişe verici bir örneği.

Muiznieks, endişelerini kısa süre önce yayımladığı ifade ve medya özgürlüğüne yönelik bildiride de dile getirdiğini anımsattı.

İşlerini ifade özgürlüğü kapsamında yapması gereken insan hakları savunucuları hakkında açılan kovuşturma ve mahkûmiyet kararlarının olumsuz etki ettiğini belirten Muiznieks, şöyle devam etti:

Türk yetkililere bir kez daha acilen ifade özgürlüğü konusunda yargı uygulamalarını AİHM içtihatlarına göre uygulaması çağrısında bulunuyorum.

Kapatılan Özgür Gündem’in Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenlerinden insan hakları savunucusu-gazeteci Murat Çelikkan’a “Örgüt propagandası”ndan 1 yıl ceza verildi. Suçun basın-yayın yoluyla işlendiği belirtilerek Çelikkan’a verilen ceza yarı oranında arttırılarak 18 aya çıkarıldı.


Açıklamanın orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.