Ana SayfaGüncelFikret Başkaya: Türkiye NATO’daki önemini kaybetti, Rojava’yı engelleme şansı yok

Fikret Başkaya: Türkiye NATO’daki önemini kaybetti, Rojava’yı engelleme şansı yok

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretini değerlendiren Doç. Dr. Fikret Başkaya, ziyaretin zorlama olduğunu ve ‘fiyasko’ ile sonuçlandığını belirterek, “Türkiye NATO içinde eski önemini kaybetti” dedi ve Rojava’ya işaret ederek “Sınırları dışında bir oluşumu engelleme şansı yok” değerlendirmesinde bulundu.

Doç. Dr. Fikret Başkaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın ABD ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

dihaber’den Kenan Kırkaya’ya konuşan Başkaya’ya göre ziyaret tam bir ‘fiyasko’.

ABD ziyareti

ABD yönetimi Erdoğan’ın oraya gitmesini istemiyordu, bu ziyaret zorlama bir şekilde gerçekleşti. Bir hafta kadar önce gelme anlamına gelen bir açıklama yapıldı. Biz PYD’ye ağır silah vermeye devam edeceğiz dediler. O aşamadan sonra bu konuda pazarlık yapmanın bir kıymeti harbiyesi kalmamıştı.

Oraya gidişinin iki nedeni var. Birincisi Tribüne yani kendi kamuoyuna oynamaktı. ‘Ben hala Beyaz Saray’a ayak basabilen Oval Ofiste ABD başkanı ile el sıkışabilen bir konumdayım’ izlenimini vermek istedi. Birde genel olarak orada görüntü verme amacı taşıyordu. Bu ziyaret tam bir fiyasko oldu.

Buna rağmen bu ziyareti gerçekleştirdiler. Çünkü çaresizlikten yaptılar bu ziyareti. Çünkü AKP yönetimi, dış politika külliyen iflas etmiş durumda. Böyle bir bocalama hali çaresizlikten yapılan bir şey. İstenmediğin beli… Bir takım adamları devreye sokarak bir takım kulisler ve lobiler aracılığıyla böyle bir görüşme, baştan savma olsun denilen bir ziyaret gerçekleşti. Oraya gitmeden önce söylenenler ile ondan sonra yapılan açıklamalar bunu gösteriyor bize.

Dış politika

Ziyaretin Türkiye’nin dış siyasetinin yerlerde süründüğünün göstergesi olduğunu da ifade eden Başkaya, “Artık Türkiye NATO açısından eski önemini yitirdi yani o kadar ciddiye almıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Rojava konusunda ABD ve Rusya’nın anlaştığını da söyleyen Başkaya, şöyle devam etti:

Suriye Kürtlerine bir statü tanınması konusunda Rusya ve ABD arasında net ifade edilmese de bir anlaşma var. İki taraf da yani ABD ve Rusya da orada Kürtlere bir statü tanınması konusunda hem fikirler. Bunun modelitesi nedir kestirmek şimdilik zor. Ama Türkiye’nin itirazlarının bir karşılığı olmayacak şekilde iki taraf anlaşmış gözüküyor. Yani bu ziyaretlerin duvarlara çarpmasının bir nedeni bu. Türkiye’ye iki taraftan da medet yok. Kendi sınırları dışında bir oluşumu (Rojava’daki oluşumu) engelleme şansı yok.

OHAL

Süreklileşen OHAL’e ilişkin de konuşan Başkaya, OHAL ile Türkiye’nin batağa daha çok saplandığını belirtti.

OHAL ile kendilerini kurtarıyorlar. Kendini ne kadar kurtarabilirsin? Bu yolun sonu yok bu yolun sonu iflas, yıkım, çöküş. Ama tabii retorik farklı. Şu toplumun yaşamın hangi alanında işler tıkırında denilecek bir alan var? Bütün alanlarda ışıklar kırmızı da. Akıl almaz bir israf var. Örtülü ödenekteki harcamaya bak başka bir şey konuşmaya gerek yok. Ben bu rejimin ve devletin ruhunu bilirim. Cumhuriyetten bu yana hiç bu kadar yağma ve talan olmadı. Hiç bu kadar sömürü olmadı. Bu muazzam ve akıl almaz bir şey. Bu sürdürülebilir değil. Duvara toslamak çok zaman almayacak.”