Ana SayfaGüncelAvrupa Parlamentosu: Türkiye ile müzakereler ‘gecikmeksizin askıya alınsın’

Avrupa Parlamentosu: Türkiye ile müzakereler ‘gecikmeksizin askıya alınsın’

HABER MERKEZİ – Avrupa Parlamentosu, Türkiye ile ilgili geçen yıl aldığı ‘müzakereler dondurulsun’ kararını bir adım ileri taşıdı ve ‘müzakereler gecikmeksizin askıya alınsın’ dedi.

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu (AFET), Hollandalı parlamenter ve AP Türkiye Raportörü Kati Piri tarafından hazırlanan Türkiye raporunu 3’e karşı 51 oyla kabul etti. Oylamada 14 parlamenter de çekimser kalmayı tercih etti.

Piri’nin hazırladığı rapor, Türkiye’deki gelişmeleri detaylı şekilde ele alıyor.

Hürriyet’ten Güven Özalp’in haberine göre raporun içeriği ‘ilk haline göre daha sert’ bir hal almış durumda.

‘Müzakereler gecikmeksizin askıya alınsın’

AP, geçen yıl Türkiye ile müzakerelerin “dondurulması” tavsiyesini içeren bir karar almıştı. Ancak son raporla yapılan değişiklik çerçevesinde ‘askı’ çağrısı ‘gecikmeksizin askı’ vurgusuyla değiştirildi.

Müzakerelerin askıya alınması ise Anayasa paketinin değiştirilmeden uygulanması şartına bağlandı.

Buna gerekçe olarak da Venedik Komisyonu’nun anayasa paketiyle ilgili olarak verdiği olumsuz görüş gösterildi.

‘Hukukun üstünlüğü’ vurgusu

Türkiye ile AB arasında işbirliğinin artırılabileceği karşılıklı çıkar alanları üzerinde açık ve dürüst görüşme talebine yer verilen belgede, iki taraf arasındaki her siyasi angajmanın demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve temel haklara saygı şartına bağlanması istendi.

OHAL, referandum, tutuklu siyasetçi ve gazeteciler…

Raporda OHAL uygulamaları, çok sayıda gazeteci ve siyasinin tutuklu olması, idam cezası tartışmaları, referandum sürecinde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı AB liderlerine yönelik ‘Nazi’ yaftalamaları ‘ sert şekilde eleştirildi.

Raporda ayrıca ‘uluslararası gözlemcilerin referandum sonucuna ilişkin bulgularının sonucun geçerliliği ve meşruiyeti konusunda ciddi şüphelere neden olduğu’ vurgusuna da yer verildi.

Nihai hali Temmuz’da netleşecek

Rapora nihai halinin Temmuz ayında yapılacak AP Genel Kurulu’ndaki oturumda verilmesi bekleniyor.