Ana SayfaKadın‘Feministlerin yolunu açtı’: Şirin Tekeli son yolculuğuna uğurlandı

‘Feministlerin yolunu açtı’: Şirin Tekeli son yolculuğuna uğurlandı

HABER MERKEZİ – Önceki gün aramızdan ayrılan feminist aktivist, çevirmen, akademisyen ve yazar Şirin Tekeli’nin kadavra olarak bağışladığı bedeni Çapa Tıp Fakültesi’nde son yolculuğuna uğurlandı. Tekeli’nin cenazesinin uğurlanmasında kısa bir konuşma yapan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “Şirin feminizim sözünü Türkiye’de ilk kez söyleyen bir kadındı. Bizim gibi feministlerin yolunu açtı” dedi.

Türkiye’deki feminizmin öncülerinden yazar ve akademisyen Şirin Tekeli, bir süredir tedavi gördüğü Bodrum’daki özel bir hastanede 13 Haziran’da yaşamını yitirmişti.

Aramızdan ayrışından bir süre önce bedenini kadavra olarak bağışladığı öğrenilen Tekeli için bugün öğlen Bodrum Belediyesi Konacık Cenaze İşleri Müdürlüğü önünde tören düzenlendi.

Törene, Bodrum Kadın Dayanışma (BKD) Derneği Başkanı Figan Erozan ve yaklaşık 100 kadar kadın, mor giyinip, ellerinde begonvillerle katıldı.

Kadınlar Tekeli’nin tabutunu omuzlarına alıp, alkışlar, zılgıtlar ve gözyaşları içinde cenaze aracına kadar taşıdı.

Tekeli’nin kadavra olarak bağışladığı bedeni daha sonra İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gönderilmek üzere Milas-Bodrum Havalimanı’na götürüldü.

İstanbul’a getirilen Tekeli’nin cenazesi yol arkadaşları tarafından Çapa Tıp Fakültesi bahçesinden son yolculuğuna uğurlandı.

‘Feministlerin yolunu açtı’

Fotoğraf: Gazete Sûjin

“Kadınların üstündeki baskılara son” yazılı pankartın yanı sıra mor giyen kadınların aynı zamanda mor femen işaretli bayraklarla Tekeli’nin cenazesinin uğurlanmasında kısa bir konuşma yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, şunları söyledi:

Erkekler de hep bu güzel kadınların arkasında yürümeyi bildiler. Şirin çoğumuzun bildiği gibi hepimizin hayatına o kadar fazla değdi ki onunla olmak hepimiz için büyük bir keyifti. Söylediği sözler bir çoğumuzun hayatında derin izler bıraktı. Şirin feminizim sözünü Türkiye’de ilk kez söyleyen bir kadındı. Bizim gibi feministlerin yolunu açtı. Şirin bizim canımız. Şirin hayatı ve ölümüyle bir mesaj oldu. Biz bu ülkeyi Şirin gibi aynı inatla kadın özgürlüğü için mücadeleyi devam edeceğiz.

Ardından Tekeli’nin cenazesi, kadınların omuzlarında “Yaşasın kadın dayanışması” sloganıyla Çapa Tıp Fakültesi Anatomi bölümüne teslim edildi.

  Şirin Tekeli: Yılmak yok; top artık, beşinci ve altıncı kuşak feministlerde