Ana SayfaEkonomiKatar tezkeresi Meclis’ten geçince: Euro 4 lirayı aştı, dolar 3.55’in üzerinde

Katar tezkeresi Meclis’ten geçince: Euro 4 lirayı aştı, dolar 3.55’in üzerinde

HABER MERKEZİ – Katar krizinin ardından bu ülkedeki Türk üssüne asker gönderilmesine izin veren kanun tasarısının Meclis’te onaylanarak kabul edilmesinin ardından euro 4.0 lirayı aştı, dolar 3.55 liranın üzerine çıktı.

Katar’a TSK unsurlarının konuşlandırılmasını öngören karar tasarısının TBMM’de ‘jet hızıyla’ kabul edilmesinin ardından dolar ve avro yükselirken, borsa düştü.

Kararın ardından 3.50-3.51 seviyesindeki dolar 3.56’ya yaklaşırken, avro da 4 liranın üzerine çıktı.

Anlaşmaların kabulü Borsa İstanbul’da da satış getirdi ve BIST 100 Endeksi günün sonunda 0.73 düşüşle 97 bin 617 puandan kapandı.

Ne oldu?

Suudi Arabistan’ın da aralarında olduğu 10 ülkenin Katar’la “terörü desteklediği” gerekçesiyle tüm diplomatik ilişkileri kesmesinin yankılarının sürdüğü dönemde Türkiye ve Katar arasında imzalanan anlaşmalar öne çekilerek TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Kabul edilenlerin başında ise askeri bir takım anlaşmalar geliyor.

Hükümetin öne çekerek bugün onaylanmasını sağladığı tezkere ise Meclis Genel Kurul gündeminin alt sıralarından öne çektiği, “Katar topraklarında Türk Kuvvetlerinin konuşlandırılmasına ilişkin uygulama anlaşması” ve “Türkiye ile Katar arasında Jandarma Eğitim ve Öğretimine ilişkin işbirliği protokolü”nü içeriyor.

Previous post
İncirlik'ten çekilme kararı sonrası Merkel'den açıklama
Next post
Dün Katar'ı hedef gösteren Trump'tan bugün Katar Emiri'ne davet