Ana SayfaGüncel“Şırnak’ta ‘eğitimci’ olduğu iddia edilen şahıs kalaşnikofu nereden temin etti?”

“Şırnak’ta ‘eğitimci’ olduğu iddia edilen şahıs kalaşnikofu nereden temin etti?”

HABER MERKEZİ – HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Uludere’nin Yemişli köyünde öğretmenlik yapan Gökçen T.’nin sosyal medya hesaplarından kalaşnikof ile çektirdiği fotoğrafları ve ‘Cizre’yi böyle göreceğimizi biliyordum zaten’ sözlerini Meclis gündemine taşıdı. İrmez, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a, ‘Muhalif kesim için hızlıca işletilen süreç elinde silahla poz veren söz konusu şahıs için neden işletilmemektedir?’ diye sordu.

Şırnak’ın Uludere ilçesi Yemişli Köyü’nde görev yapan Gökçen T. adlı öğretmen elinde kalaşnikofun olduğu bir fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşmış ve fotoğrafa yorum olarak “Yakan güneşe silah sıkarız, bombayı ayağımızla kontrol ederiz” yazmıştı.

Öğretmenin sokağa çıkma yasakları sürecinde birçok insanın hayatını kaybettiği Cizre için “Bir gün Cizre’yi böyle göreceğimizi biliyordum zaten. Bir şehre bayraklar, ölürüm Türkiyem bağırışları bu kadar mı yakışır?” paylaşımında bulunduğu da ortaya çıkmıştı.

Öğretmenin paylaşımlarının medyada yer bulmasının ardından konuyu Meclis gündemine taşıyan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, TBMM Başkanlığı’na Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması talebi ile yazılı soru önergesi verdi.

Silah ile poz veren öğretmen hakkına herhangi bir işlem başlatılıp başlatılmadığını soran İrmez, önergesinde şu sorulara yer verdi:

  • Bakanlığınıza bağlı, devletin okulunda görev yaptığı bilinen, fotoğraftaki öğretmenin kim olduğu ve/veya hangi okulda görev yaptığı belirlenmiş midir?
  • Kalaşnikofla çektirdiği fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşan ve ‘eğitimci’ olduğu iddia edilen bu şahıs hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa Bakanlık bu şahıs hakkında ne gibi bir cezai işlem uygulayacaktır?
  • Kalaşnikoflu fotoğraf çektirip sosyal medya hesabından paylaşan ve ‘eğitimci’ olduğu iddia edilen bu şahıs elinde tuttuğu kalaşnikofu nereden temin etmiştir?
  • Şırnak İl Milli Eğitiminin, en ufak bir demokratik tepkisini sendikal yollarla dile getiren eğitimciler ve idareciler hakkında hızlı bir şekilde inceleme veya soruşturma başlattığı bilinirken, böylesine vahim bir durumda şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmamaış olmasının asıl gerekçesi nedir? Muhalif kesim için hızlıca işletilen süreç elinde silahla poz veren söz konusu şahıs için neden işletilmemektedir?
  • Söz konusu şahsın, sokağa çıkma yasakları esnasında yüzlerce yurttaşın yaşamını yitirdiği Cizre ile ilgili yaptığı “bir gün Cizre’yi böyle göreceğimizi biliyordum zaten” yorumuna ilişkin herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır?
  • Sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflar ve yaptığı yorumlar göz önüne alındığında silah ve şiddet yanlısı olduğu görülen bu şahsın öğrencilerinin psikolojik durumlarının tespiti ile ilgili Bakanlığınızın herhangi bir çalışması olacak mıdır?
  • Geçtiğimiz aylarda Bakanlığınıza bağlı bir okulda görev yapan bir “öğretmen”in öğrencilerinin eline idam ipi vererek paylaştığı fotoğrafı basına yansımış ve kamuoyunun tepkisini çekmiştir. Son dönemlerde bakanlığınıza bağlı olarak çalışan personellerin şiddete teşvik eden paylaşımlarının artmasının nedeni nedir? Bakanlığınız tarafından bu konuyla ilgili herhangi bir tedbir veya çalışma başlatılmış mıdır?