Ana SayfaGüncelAçlık grevinin 136. günü: Adalet Bakanlığı TTB’nin ziyaretini reddetti, İçişleri ‘senaryo kitabı’ yazdı

Açlık grevinin 136. günü: Adalet Bakanlığı TTB’nin ziyaretini reddetti, İçişleri ‘senaryo kitabı’ yazdı

HABER MERKEZİ – Tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevinin 136’ncı günündeyken Adalet Bakanlığı TTB’nin eğitimcileri cezaevinde ziyaret etmesine izin vermedi. İçişleri Bakanlığı ise eğitimciler hakkında “Bir terör örgütünün bitmeyen senaryosu- Nuriye Gülmen ve Semih Özakça gerçeği” adlı 54 sayfalık bir kitapçık yayımladı. CHP’li Mahmut Tanal ise bakanlığın hazırladığı kitapçığın ‘korsan’ olduğunu belirterek Bakan Soylu’nun ‘suç işlediğini’ söyledi.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile mesleklerinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın tutuklandıktan sonra cezaevinde de devam ettikleri açlık grevi eylemi 136’ncı gününde.

Özakça’nın ‘ev hapsi’nde olan eşi Esra Özakça ise 61 gündür açlık grevinde.

Adalet Bakanlığı’ndan TTB’nin cezaevinde ziyaret talebine ret

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, açlık grevindeki eğitimcileri cezaevinde ziyaret taleplerinin Adalet Bakanlığı tarafından reddedildiğini söyledi.

Cezaevinin açlık grevinin beden üzerindeki olumsuz etkilerini arttırdığını belirten Tükel, uzamış açlığın ise tüm sistemleri ve organları etkilediğini belirtti:

Ağır enfeksiyonlara, kalıcı bozukluklara, organ yetmezliklerine ve ölüme yol açabilmektedir. Uzamış açlıkta ölüme neden olan başlıca sorunlar, enfeksiyonlar, sıvı elektrolit dengesizlikleri, kalp ritim bozuklukları, Wernicke ensefolapatisi, çoklu organ yetmezlikleridir.

İçişleri Bakanlığı eğitimcileri 54 sayfalık kitapçıkla hedef aldı

TTB’nin eğitimcileri ziyaret talebi Adalet Bakanlığınca reddedilirken, İçişleri Bakanlığı da Gülmen ve Özakça’yı ‘terörist’ ilan eden iki dilli bir kitapçık hazırladı.

Bakanlık, tutuklu eğitimciler hakkında, “Bir terör örgütünün bitmeyen senaryosu- Nuriye Gülmen ve Semih Özakça gerçeği” adlı 54 sayfalık bir kitapçık yayımladı.

Söz konusu kitapçıkta iki eğitimcinin DHKP-C üyesi olduğu iddia ediliyor.

Kitapçıkta, adli sicil kaydı olmadığına dair belgeleri avukat Selçuk Kozağaçlı tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan eğitimciler şu sözlerle hedef alınıyor:

Elinizdeki bu kitapçık, birilerinin görmezden geldiği ve göstermemeye çalıştığı; yaptıkları kanlı eylemleri değişik algı oyunlarıyla unutturmaya, neredeyse basit bir öğrenci eylemi gibi pazarlamaya, hatta tescilli katillerini şirin fotoğraflarla masum bir genç kız olarak dünyaya yutturmaya çalıştıkları DHKP-C’nin son dönemdeki yeni bir algı operasyonunun deşifresine yöneliktir.

Bakanlık imzalı kitapçıkta, DHKP-C’nin 1996 ve 2000 yıllarında düzenlediği ölüm orucu eylemleri, iki eğitimcinin ‘terörist’ olmasına kanıt olarak gösteriliyor.

İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı kitapçıkta 136 gündür açlık grevinde olan Gülmen ve Özakça’nın ‘hiçbir şey yemeden yaşamalarının inandırıcı olmadığı’ yönünde iddialar da yer alıyor.

CHP’li Tanal: Kitapçık korsan, Soylu suç işliyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı kitapçığa tepki gösterdi.

Tanal “İçişleri Bakanlığı’ndan yayınlanan kitapçık korsan bildiridir” dedi.

Hazırlanan kitapçığın amacının görülecek davalarda görevli olan hakimlere gözdağı vermek olduğunu söyleyen Tanal, Türk Ceza Kanunu’nun 277’inci maddesini hatırlatarak, İçişleri Bakanı Soylu ve kitapçığı hazırlayanlar hakkında 2 ila 4 yıl arasında hapis cezası öngören dava açılması gerektiğini belirtti.

Esra Özakça’dan çağrı

Öte yandan Esra Özakça tutuklu iki eğitimciyle ilgili olarak “Endişeliyiz. Elimizden gelenin fazlasını yapmalıyız” dedi.

Özakça ayrıca Pazar günü Güven Park’ta eğitimciler için düzenlenecek dayanışma etkinliği için de çağrı yaptı.

Previous post
13 köylüyü öldürmekten yargılanan Musa Çitil'e bir terfi daha
Next post
Elazığ'da iş cinayeti: Göçük altında kalan işçi yaşamını yitirdi