Ana SayfaGüncelGerekçe ‘medyanın içinde bulunduğu koşullar’: TGC, ‘Basın Özgürlüğü Ödülleri’ni bu yıl vermeyecek

Gerekçe ‘medyanın içinde bulunduğu koşullar’: TGC, ‘Basın Özgürlüğü Ödülleri’ni bu yıl vermeyecek

HABER MERKEZİ – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’nde 1989 yılından bu yana her yıl verdiği ‘Basın Özgürlüğü Ödülleri’ni bu yıl “ülkenin ve medyanın içinde bulunduğu koşullar” nedeniyle verilmeyeceğini açıkladı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’nde 28 yıldır verdiği “Basın Özgürlüğü Ödülleri”ni bu yıl vermeyeceğini açıkladı.

Cemiyet kararına gerekçe olarak “ülkenin ve medyanın içinde bulunduğu koşulları” gösterdi.

TGC’den şu açıklama yapıldı:

Ülkemizin ve medyanın içinde bulunduğu koşullar dikkate alınarak 1989 yılından bu yana verilen Basın Özgürlüğü Ödülleri ile Sürekli Basın Kartı alan Cemiyet üyelerine anı plaketi verilmesinin dondurulmasına, olanaklar elverdiğinde bu ödüllerin yeniden konulması konusunda görüş birliğine varılmıştır.

TGC, ödül töreni yerine 21 Temmuz Cuma günü saat 11.00’de TGC Burhan Felek Salonu’nda bir toplantı düzenleneceğini duyurdu.

Toplantı TGC Başkanı Turgay Olcayto’nun açılış konuşmasıyla başlayacak. Toplantının moderatörlüğünü TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş üstlenecek.

İki oturum olarak yapılacak toplantıya Gazeteci-yazar Hıfzı Topuz, TGC Meslek İlkelerini İzleme Komisyonu Başkanı Altan Öymen, Cumhuriyet Gazetesi Vakfı Başkanı ve TGC Önceki Başkanı Orhan Erinç, Pen Türkiye Merkezi Başkanı- Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Zeynep Oral, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel,Galatasaray Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu, TGC Hukuk Danışmanı Avukat Gökhan Küçük ve Birgün Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi Barış İnce konuşmacı olarak katılacak.