Ana SayfaGüncelKürkçü: Bir gün ittifak olacaksa Kılıçdaroğlu’nun Yenikapı’nın bir hata olduğunu itiraf etmesi gerekir

Kürkçü: Bir gün ittifak olacaksa Kılıçdaroğlu’nun Yenikapı’nın bir hata olduğunu itiraf etmesi gerekir

HABER MERKEZİ – HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, ‘Adalet Yürüşü’ne verdikleri desteğe ilişkin konuştu. Yürüyüşü desteklediklerini, fakat CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlıkların kaldırılması sürecine destek veren tavrını unutmadıklarını belirten Kürkçü, “Eğer bir gün bir ittifak olacaksa Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yenikapı’ya çıkarak Erdoğan rejimini kutsamalarının bir hata olduğunu itiraf etmesi gerekir” dedi.

Partisinin İzmir Bayraklı ve Konak ilçe örgütlerinin kongresine katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü gündeme dair açıklamalarda bulundu.

dihaber’de yer alan habere göre kongrede konuşan Kürkçü, 15 Temmuz darbe girişimine değinerek, “Erdoğan, 15 Temmuz darbesine karşı 20 Temmuz’dan beri bu yana bir darbeyi de sürdürüyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde 25 gün süren ‘Adalet Yürüyüşü’ne de değinen Kürkçü, parti olarak yürüyüşe ‘cesaret verip doğru olduğunu ve yapılması gerektiğini’ belirttiklerini fakat dokunulmazlıkların kaldırılması sırasında Kılıçdaroğlu’nun “Evet” tavrını unutmadıklarını söyledi.

Kürkçü şöyle konuştu:

Sokağa çıkmak ya da eve çekilmek dışında seçeneklerimiz de var. Fikri geliştirmek, insanlarımızı aydınlatmak, bilinçlerini yükseltmek, halk arasında bütün mücadeleleri kendi mücadelemiz olarak görmek önemlidir. Her şeyin durmuş gibi göründüğü bir zamanda bütün yeraltı akıntılarını değerlendirmemiz anlamına gelir. Bu çerçevede Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü’ne cesaret verip doğru olduğunu ve yapılması gerektiğini söyledik. Ama milletvekillerimizin dokunulmazlıklarının kaldırılıp, tutsak edilmesinde verilen ‘Evet’ oylarını unuttuğumuz anlamına gelmez.

‘Bir gün ittifak olacaksa Kılıçdaroğlu’nun Yenikapı’nın bir hata olduğunu itiraf etmesi gerekir’

Eğer bir gün bir ittifak olacaksa Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yenikapı’ya çıkarak Erdoğan rejimini kutsamalarının bir hata olduğunu itiraf etmesi gerekir. Yenikapı ile hesaplaşmadan bir ittifak olmaz. Adalet Yürüyüşü’nün ardından 10 madde açıklandı ancak 11’inci madde yazılmadı. Kürt halkının haklarına yönelik bir hüküm yoktu. Tarihi adaletin gerçekleşmesi, ortak mücadelesinin kapısını henüz açmadılar. Kılıçdaroğlu’nu sokağa çıkartan sadece CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması değil, Erdoğan’ın sürdürdüğü Yenikapı’ya razı olmamaktı. Biz bu nedenle merkezi siyaseti eleştirmeye devam edeceğiz.

‘Erdoğan’ın gideceği yer cezaevidir’

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili de açıklamalarda bulunan Kürkçü, şunları söyledi:

Herhangi bir partinin lideri iktidarını kaybettiğinde ya muhalefetin başına geçer ya siyasetten çekilir ya da hatıralarını yazar. Tayyip Erdoğan’ın kaybetmeye tahammüllü yoktur. Çünkü o kaybettiği zaman bir muhalefet partisinin başına geçemez çünkü iktidarda o kadar çok suç işlemiştir ki sonuçta onu bir cezaevi bekler bu nedenle Tayyip Erdoğan hiç bir zaman bir seçimi kaybetmemek üzere siyaset yapmaktadır. Bu nedenle 7 Haziran’da bize karşı bir müdahaleye girişmiştir. Birbirini izleyen darbelerin sebebi budur.