Ana SayfaGüncelŞırnak’taki yıkımın fotoğrafı: Kentin yüzde 70’ine yakını yok edilmiş

Şırnak’taki yıkımın fotoğrafı: Kentin yüzde 70’ine yakını yok edilmiş

HABER MERKEZİ – Şırnak’ta 246 gün süren sokağa çıkma yasağının ardından yıkılan mahallelerin uydu görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde kentin yüzde 70’ine yakın bir bölümünün yıkıldığı görülüyor.

Şırnak’ta 14 Mart 2016 tarihinde ilan edilen ve 14 Kasım 2016 tarihinde kaldırılan sokağa çıkma yasaklarında yaşanan yıkım uydu görüntülerine yansıdı.

Görüntülerde Gazipaşa, Yeşilyurt, İsmetpaşa, Dicle, Cumhuriyet, Bahçelievler ve Yeni mahallelerindeki tahribat görülebiliyor.

Ağustos 2015 ile Mart 2017 tarihlerinde çekilen iki ayrı uydu görüntüsü kıyaslandığında, kentin yüzde 70’ine yakın bir bölümünün yıkıldığı görülüyor.

Tahribat daha da arttı

Ancak son çekilen fotoğrafın üzerinden geçen 3 aylık süre dikkate alındığında yıkımın boyutlunun daha büyük olduğu tahmin ediliyor.

Birçok evin tank ve top atışları ile yıkıldığı ve binlercesinin de yasağın hemen ardından yıkıldığı kentte, ‘sağlam’ raporu verilen 300’ü aşkın ev de yıktırılmıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı ekipler, polis ve belediye zabıtaları geriye kalan evlerin yıkımı için ailelerin biran önce evlerini boşaltmasını istemişti.