Ana SayfaGüncel35 gazeteci hakkında gözaltı kararı: BirGün editörü Burak Ekici gözaltında

35 gazeteci hakkında gözaltı kararı: BirGün editörü Burak Ekici gözaltında

HABER MERKEZİ – BirGün gazetesi editörü Burak Ekici, sabaha karşı evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “ByLock kullandığı” iddia edilen 35 gazeteci hakkında gözaltı kararı verdi. BirGün gazetesi de konuya ilişkin bir açıklama yayınladı.

BirGün gazetesi editörlerinden Burak Ekici’nin sabaha karşı evine baskın yapıldı.

Gazeteci Ekici, sosyal medya hesabı Twitter’dan gözaltına alındığını duyurdu.

Polis tarafından gözaltına alınan Ekici, İstanbul Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Burak Ekici’nin bilgisayarına ve cep telefonuna el konulduğu belirtildi.

35 gazeteci hakkında gözaltı kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişimi soruşturması kapsamında “ByLock kullandığı” iddia edilen 35 gazeteci hakkında gözaltı kararı verildi.

Hürriyet’ten Toygun Atilla’nın haberine göre Birgün gazetesi editörü Burak Ekici de bu soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Gözaltına alınan diğer isimler ise şöyle: Muhsin Pilgir, Ömer Faruk Aydemir, Sait Gürkan Tuzlu, Cüneyt Seza Özkan, Yusuf Duran, Ahmet Feyzullah Özyurt, Ahmet Sağırlı, Mutlu Özay.

BirGün’den açıklama

BirGün Gazetesi Yönetim Kurulu da konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Gazetenin açıklaması şöyle:

10 Ağustos 2017 sabah saatlerinde 35 kişi hakkında FETÖ soruşturması çerçevesinde gerçekleştirilen operasyonda www.birgun.net internet sitemizde yaklaşık bir yıl önce işe giren genç meslektaşımız Burak Ekici de sabah evinde gözaltına alınmıştır.

Operasyon gazetemize yönelik değildir ancak avukatlarımız konuyu yakinen takip etmektedir. Ekici ile ilgili iddiaların tarafımıza bildirilmesini ve soruşturmanın bir an önce sonuçlanmasını bekliyoruz.