Ana SayfaDünyaAlmanya’nın girişimleri sonrası AB Türkiye’ye mali yardımı kesiyor

Almanya’nın girişimleri sonrası AB Türkiye’ye mali yardımı kesiyor

HABER MERKEZİ – Türkiye-Almanya ilişkilerinde yaşanan gerginlikliklerin ardından AKP hükümeti üzerindeki baskıyı arttırmak için ekonomik önlemleri devreye sokan Almanya, Avrupa Birliği nezdinde de girişimlerde bulunuyor. Avrupa Birliği yetkililerine göre AB, Türkiye’ye yapılan mali yardımlarda kesintiye gitmeye hazırlanıyor.

Almanya, aralarında gazeteci ve insan hakları savunucularının da bulunduğu 10’dan fazla vatandaşının Türkiye’de tutuklanması nedeniyle geçen ay Türkiye politikasını sertleştirmiş, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümeti üzerinde ekonomik baskı oluşturacak bir dizi önlem açıklamıştı.

Almanya hükümeti, bu kapsamda Avrupa Birliği (AB) mali yardımlarının da gözden geçirilmesini, bunların sınırlandırılmasını talep etmişti.

DW Türkçe’nin edindiği bilgilere göre Berlin’in bu girişimleri sonucunda Avrupa Birliği, Türkiye’ye mali yardımda kesintiye gitmeye hazırlanıyor.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Türkiye’ye 2014-2020 yılları arasında yaklaşık 4 milyar 450 milyon euro yardımda bulunmayı planlayan AB, son gelişmelerin ardından sonbaharda yapacağı ara değerlendirme toplantısında bu kaynakta kesintiye gitmeye hazırlanıyor.

“Hukuk devleti ve basın özgürlüğü değerlerinden uzaklaşan Türkiye’ye mali kaynak verilemez”

Diplomatik kaynaklar, AB’nin Türkiye’nin üyeliğe hazırlanması için sağlamayı öngördüğü yaklaşık 4 milyar 450 milyon euroluk desteğin, 2014 yılında AB ile Türkiye arasında imzalanan çerçeve anlaşmaya göre aktarıldığını, ancak AB’nin, son dönemde yaşanan gelişmeler nedeniyle Türkiye’de bu kaynağın kullanılabileceği alanların azaldığı tespitinden hareketle kesintiye gitmeyi planladığı belirtiliyor.

AB kaynakları, IPA II ( Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) fonlarının Türkiye’nin AB standartlarına yakınlaşması, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı, basın özgürlüğü gibi değerlerinin geliştirilmesi ve kamu kurumlarının bu yönde kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla verildiğine dikkat çekerken, “Bu yönde gitmeyen bir Türkiye’ye bu mali kaynak verilemez, verilemiyor” vurgusunu yaptı.

AB yetkilisi, Türkiye’ye demokrasi ve yönetişim ile hukukun üstünlüğü ve temel haklar için toplam 1 milyar 581 milyon 400 bin euro mali yardım öngörüldüğünü anımsatarak Türkiye’nin bu alana ilgisinin azaldığı yorumunda bulundu:

Örneğin bu mali destekle yargı reformu, hakim ve savcıların eğitimi gibi demokratik hukuk devletinin güçlendirilmesi amacıyla kurumsal kapasitenin güçlendirilmesi öngörülüyordu ancak Türk Hükümeti’nin bu alanda ilgisi azaldı

Merkel: “Türkiye sadece Erdoğan’dan ve hükümetinden oluşmuyor”

AB’nin Türkiye’ye mali yardımlarda kesintiye gitmesine imkân verebilecek bir başka yol ise üyelik müzakerelerin kesilmesi.

Almanya hükümeti, atılacak adımların AKP hükümeti üzerinde etkide bulunmasını, demokrasi, hukuk devleti, insan hakları, basın özgürlüğü gibi alanlarda pozitif adımlara yol açması beklentisini taşıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de yaptığı son açıklamada, Türkiye’de AB sürecini destekleyen kesimlerin hayal kırıklığına uğratılmaması gerektiğini vurgu yapmıştı.

Türkiye sadece Erdoğan’dan ve hükümetinden oluşmuyor. Ülkenin neredeyse yüzde 50’sinin referandumda “Hayır” dediğini unutmamalı. Ve onların da bizden beklentileri var.