Ana SayfaDünyaAmal ve George Clooney: Bağnazlığın ve nefretin suçlanacak ‘iki tarafı’ yoktur

Amal ve George Clooney: Bağnazlığın ve nefretin suçlanacak ‘iki tarafı’ yoktur

HABER MERKEZİ – ABD Charlottesville’de bir neo-Nazi’nin anti-faşist Heather Heyer’i arabayla ezerek öldürmesi üzerine ‘Her iki taraf da suçlu’ diyen ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik protesto sesleri yükselirken, Amal ve George Clooney çifti ‘Bağnazlığın ve nefretin iki tarafı olmaz’ diyerek radikal sağcı gruplarla mücadele eden Southern Poverty Law Center’a  1 milyon dolar bağışladı.

ABD’nin Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde ırkçıların düzenlediği ‘Sağı Birleştirin’ protestoları sırasında 20 yaşındaki James Alex Fields Jr., Heather Heyer isimli anti-faşist kadını arabayla ezerek öldürmüş, 19 kişinin de yaralanmasına sebep olmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 15 Temmuz’da olayla ilgili yaptığı ‘Her iki taraf da suçlu’ açıklamasından sonra kendi partisinin üyeleri de dahil olmak üzere birçok kişi Trump’ın anti-faşistleri, faşistler ile ‘aynı kefeye koyması’nı eleştirmişti.

“Bağnazlığın ve nefretin suçlanacak ‘iki tarafı’ yoktur”

CNN International’ın haberine göre Clooney Adalet Vakfı’nın kurucusu ve insan hakları aktivisti Amal Clooney ile oyuncu George Clooney, vakıf bünyesinde ABD’nin radikalleri ve nefret gruplarını gözlemleyen önde gelen insan hakları örgütlerinden Southern Poverty Law Center’a (SPLC) bir milyon dolar bağışladıklarını duyurdu.

İkili Pazartesi günü kolektife verdikleri destek ile ilgili yaptıkları açıklamada, ‘nefretin iki tarafı olmadığının’ altını çizdi:

ABD’de şiddet yanlısı radikaller ve nefret grupları ile mücadele eden SPLC’te destek vermekten onur duyuyoruz. Charlottesville’de, şu anda ülkemiz genelinde yükselen nefrete karşı kolektif çalışmayı güçlendirmeliyiz. Eşitlik için sürdürülen mücadeleye katkı vermek istedik. Bağnazlığın ve nefretin suçlanacak ‘iki tarafı’ yoktur.

Şu anda ülke genelinde bin 600 nefret grubunu izlediklerini söyleyen SPLC ise bu gruplara karşı kurulan kolektif ile ilgili detayları ilerleyen günlerde paylaşacak.


Karınca Dış Haberler