Ana SayfaDünyaTrump, Kuzey Kore hakkında yaptığı son açıklamayı ‘yeterince sert’ bulmamış

Trump, Kuzey Kore hakkında yaptığı son açıklamayı ‘yeterince sert’ bulmamış

HABER MERKEZİ – Kuzey Kore ile ABD arasında başlayan füze krizinde gerginlik giderek büyüyor. Pyongyang yönetimi, ABD’nin Guam Adası’na yapılacak saldırının hazırlıklarının ay ortasında tamamlanacağını duyurmuş, ABD Başkanı Trump da “Dünyanın şimdiye kadar tanık olmadığı şekilde ‘ateş ve öfkeye’ hedef olurlar” demişti. Trump, son açıklamasının ‘yeterince sert olmadığı’ yorumunda bulunarak Kuzey Kore ile ilgili sert açıklamalarına bir yenisini daha ekledi.

Kuzey Kore’nin geçtiğimiz ayın sonlarına doğru kıtalararası balistik füze (ICBM) denemesini gerçekleştirmesi ve ‘Amerika’yı vurabileceğimizi kanıtladık, bu Yankeelere sert bir uyarıdır’ demesinin ardından yaşanan krizde gerginlik taraflardan gelen karşılıklı açıklamalarla devam ediyor.

Son olarak “Kuzey Kore ABD’yi artık tehdit etmese, iyi olur. Dünyanın şimdiye kadar tanık olmadığı şekilde ‘ateş ve öfkeye’ hedef olurlar” diyen ABD Başkanı Trump’tan yeni bir açıklama daha geldi.

Trump bu açıklamalarının “belki de yeterince sert olmadığı” yorumunda bulundu.

Guam Adası

Japon ve Güney Koreli turistler arasında popüler olan Guam Adası’nın nüfusunu 163 bin kişi oluşturuyor.

Guam’a en yakın ABD toprağı ise Hawaii Adası. Hawaii, Guam’a 6 bin 500 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Adanın, ABD toprağı olmasının arkasında ise stratejik bir önem yatıyor. Hiçbir izine gerek duymadan bölgedeki askeri varlığını artırabilen ABD, adada 6 binden fazla asker bulunduruyor.


Füze krizinde gerginlik tırmanıyor: Kuzey Kore saldırı planını açıkladı