Ana SayfaGüncelDemirtaş kimlere mektup gönderdi?

Demirtaş kimlere mektup gönderdi?

HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinden kaleme aldığı mektubunun farklı çevrelerden bin kişiye ulaştığı ve bu isimlerin kimler olduğu açıklandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden siyaset, sanat, basın, akademi ve hukuk dünyasından bin kişiye mektup göndermişti.

Mektubunda, siyasetin ihtiyacından dolayı tutuklandıklarını ifade eden Demirtaş, “Anayasa’ya göre bırakın tutuklamayı, hakkımızda soruşturma bile yürütülemez” demişti.


Demirtaş, farklı çevrelerden bin kişiye mektup gönderdi: ‘Vicdanlı bir tutum sergileyin’


HDP Basın Bürosu, Demirtaş’ın mektubunun Türkiye’de ve uluslararası alanda farklı kesimlerden bin isme gönderildiğini ve mektubun bugün itibariyle kendilerine ulaştığını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre mektup Türkiye’de; CHP’li milletvekilerine, STK yönetimlerine, sendikalara, emek ve meslek örgütlerine, dernek ve vakıflar ile baro yönetimlerine, araştırma şirketlerine, köşe yazarlarına, TV yorumcularına, genel yayın yönetmenlerine, gazetecilere, siyasetçilere ve hukukçulara gönderildi.

Uluslararası alanda ise Avrupa Birliği (AB) üye devletleri, ABD, İngiltere, AB Türkiye Delegasyonu, Rusya, İran, Çin, Avustralya ve Brezilya dahil olmak üzere 52 devletin Büyükelçisinin yanı sıra; Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Junker, AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, AKPM Başkanı Pedro Agramut, Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio, Uluslararası Parlamenterler Birliği Başkanı Saber Chowdhury, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hussein, Avrupa Sosyalistleri Partisi Genel Sekreteri Sergei Stanishev, Sosyalist Enternasyonal Başkanı George Papandreou, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın da aralarında bulunduğu uluslararası kurum temsilcileri ve siyasi parti liderlerine iletildi.