Ana SayfaDünyaDSG’nin Deyr ez Zor operasyonunda son durum: 16 yerleşim yeri ve 4 bin sivil IŞİD’den kurtarıldı

DSG’nin Deyr ez Zor operasyonunda son durum: 16 yerleşim yeri ve 4 bin sivil IŞİD’den kurtarıldı

HABER MERKEZ – Demokratik Suriye Güçleri’nin, Fırat’ın ve Deyr ez Zor’un doğusunu IŞİD’den almak için “Cizre’nin Fırtınası Hamlesi” isimli operasyon ilk 8 gününde 14 köy ve iki büyük kasaba ile 4 bin sivil IŞİD’den kurtarıldı.

Demokratik Suriye Güçleri’nin Fırat’ın ve Deyr ez Zor’un doğusunu IŞİD’den almak için “Cizre’nin Fırtınası Hamlesi” isimli operasyon 8’inci gününde.

DSG operasyonun 8 günlük bilançosunu açıkladı.

Açıklamaya göre 63 km ilerleyen DGS’liler 14 mezra ve köy ile iki büyük kasabayı IŞİD’den kurtardı.

Operasyonda ayrıca şeker ve pamuk fabrikaları ile elektrik istasyonunun da kurtarıldığı belirtildi.

Açıklamada savaş bölgelerinden 4 bin sivilin de kurtarılarak güvenli bölgelere ulaştırıldığı kaydedildi.

Rusya ve Suriye rejimi DSG’yi hedef aldı

Uluslararası Koalisyon güçlerinin de destek verdiği operasyonda DSG birlikleri Rusya ve Suriye rejim uçakları tarafından Fırat’ın doğusundaki Sanayi bölgesinde dün vurulmuştu. Bombardımanda 6 DSG’li yaralanmıştı.

Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada saldırının amacının ‘IŞİD’e karşı mücadeleyi boşa çıkarmak ve karmaşa yaratmak olduğu’ ifade edilmişti.

Deyr ez Zor

IŞİD Deyr ez Zor vilayetinin petrol kuyularıyla topraklarının önemli bir kısmını 2014 yılı ortalarında ele geçirmiş, 2015 yılı başlarında da kent merkezinin yarıdan fazlasını denetimi altına almıştı.

Petrol ve doğalgaz zengini Deyr ez Zor’da yaklaşık 10 bin kişinin IŞİD’in elinde bulunan bölgelerde yaşadığı sanılıyor.

Demokratik Suriye Güçleri karşısında Rakka’da önemli kayıplar veren IŞİD, eğer Deyr ez Zor kenti ve çevresindeki petrol ve doğalgaz yataklarını da kaybederse, Suriye’de sadece birbiriyle bağlantısı olmayan bir kaç noktada sıkışmış olacak.