Ana SayfaGüncelEmek Bizim İnisiyatifi’nden ‘toplumsuz gerçekçi’ bir belgesel: ‘Grand Pera Yalnızlığı’

Emek Bizim İnisiyatifi’nden ‘toplumsuz gerçekçi’ bir belgesel: ‘Grand Pera Yalnızlığı’

HABER MERKEZİ – Emek Bizim İstanbul Bizim İnisiyatifi, tarihe not düşmek amacıyla Emek Sineması’nı yerle bir etmesiyle bilinen Grand Pera AVM’yi üç dakikalık kısa belgesele taşıdı. ‘Grand Pera Yalnızlığı’ adlı belgeseli paylaşan inisiyatif, “Belgeselde ister istemez ‘toplumsuz gerçekçi’ bir tarz oluştu” açıklamasında bulundu.

Emek Bizim İstanbul Bizim İnisiyatifi, Emek Sineması’nın da içinde bulunduğu Cercle D’Orient binasının yerine kurulan Grand Pera AVM’yi filme taşıdı.

‘Grand Pera Yalnızlığı’ adlı üç dakikalık kısa belgesel, AVM’ye girişte karşılaşılan insan imajları ve balmumundan insan replikalarıyla başlıyor.

Belgeselde çok az insanın görülmesi dikkati çekiyor.

İnisiyatifin hazırladığı belgesel şöyle:

“Grand Pera AVM yıkılmadan tarihe not düşelim istedik”

Tarihe not düşmek istediklerini belirten inisiyatif, paylaştıkları belgeselle ilgili şu açıklamayı paylaştı:

Emek Bizim İstanbul Bizim inisiyatifi olarak Emek Sineması’nı yerle bir etmesiyle ünlenen Grand Pera AVM’yi filme taşıdık. AVM’ye girdiğimizde insandan çok insan imajları ve balmumundan insan replikalarıyla karşılaştık. İçerdeki çok az sayıda insan vardı, onlar da duvarların ve kolonların ardında kaybolup duruyorlardı. Belgeselde ister istemez ‘toplumsuz gerçekçi’ bir tarz oluştu. Filmde yürüyen insandan çok yürüyen merdiven görünmesi de bu yüzden.

AVM’deki dükkanların çoğu kiralanmamış bile, binanın yarısı da zaten inşaat hâlinde duruyor. Yukarıdaki sinema kompleksi de tenha. Herhalde bu sekiz salonun tümünün aylık seyirci sayısı, “kimse gitmiyor”, “koltukları yağlı” gibi bahanelerle yıktıkları Emek Sineması’nınkini geçmez. Salonlar boş, dükkanlar boş ya da zaten yok. Mağaza çalışanlarının sayısı müşterilerden daha fazla muhtemelen. Müşteri diye çektiğimiz insanların bir kısmının, yapacak iş yok diye AVM’de dolanan mağaza çalışanları olma ihtimali yüksek. Dolayısıyla bu belgesel yanıltıcı olabilir; müşterileri fazla göstermiş olabiliriz. Eğer öyleyse, mekân sahipleri kusura bakmasınlar, montajdır deyip geçsinler.

5. katta yaptıkları çakma Emek’te çekim yapamadık, kapalıydı. Çekseydik de kurguya eklemezdik. Bu film insan yalnızlığını anlattığı için bir sinema salonu mumyasının yalnızlığı filme yakışmazdı. Şu hâliyle Grand Pera AVM, sırf Emek Sineması’nı yıkmak için tasarlanmış bir işgüzârlık timsali gibi duruyor. Metreküp israfı. İçinde in cin top oynuyor. Bir de malumunuz olan bir hayalet var tabii. Zaman hızla akıp gidiyor, her şey unutuluyor. Bu alışveriş mabetleri önce ıssızlaşacak, sonra teker teker yıkılacak! Grand Pera AVM yıkılmadan tarihe not düşelim istedik.