Ana SayfaDünyaKarayipler’e ulaşan Irma Kasırgası Florida’ya yaklaşıyor

Karayipler’e ulaşan Irma Kasırgası Florida’ya yaklaşıyor

HABER MERKEZİ – Ulusal Kasırga Merkezi verilerine göre beşinci kategoride olan Irma Kasırgası’nın, Karayipler’de yer alan birçok ada ülkesinde etkili oluyor. Kasırganın ABD’nin Florida eyaletinde de etkili olması bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Teksas eyaletinde geçen hafta yaşanan Harvey kasırgasının ardından, şimdi de Irma Kasırgası’nın ABD’de etkili olması bekleniyor.

Kasırganın, hafta sonuna doğru Porto Riko ve Virgin adaları üzerinden ABD’nin Florida eyaletine ulaşacağı öngörülüyor.

Ulusal Kasırga Merkezi (National Hurricane Center, NHC) tarafından dördüncüden beşinci kategoriye geçtiği belirtilen kasırga Karayipler’deki Barbuda ve Antigua adalarına ulaşmış durumda.

Barbuda’da bazı telefon hatlarının kesildiği ve birçok evin çatısının çöktüğü yönünde haberler geliyor.

Dördüncü kategori kasırgalar bölgeyi aylar boyunca yaşanamaz hale getiriyor

Saatteki hızı 209-251 kilometre arasını bulan dördüncü kategori kasırga yüksek derecede hasara yol açıyor.

İyi inşa edilmiş evlerin bile çatılarını ve duvarlarını yıkabiliyor, araçlara, ağaçlara çok önemli zararlar verebiliyor. Elektrik direklerini, köprüleri yıkabiliyor.

Aylar boyunca sürecek elektrik kesilmeleri ve içme suyu yokluğuna da yol açan bu tür kasırganın vurduğu bölgeler haftalar ya da aylar boyunca ‘yaşanamaz’ hale geliyor.

Beşinci kategori kasırgalar evleri, ağaçları yıkıyor, araçları sürüklüyor

Hızı saatte 252 kilometreyi bulup bunu daha da aşan beşinci kategori kasırga oldukça yüksek boyutlarda hasara neden oluyor.

Önüne kattığı her şeyi darmadağın eden kasırga evleri, ağaçları yıkıyor, araçları sürüklüyor.

Kasırganın vurduğu yerler aylarca yaşanamaz hale geliyor. Devrilen ağaçlar ve elektrik direkleri nedeniyle kara yollarında büyük oranda ve aylarca sürebilecek ulaşım sıkıntısı yaşanıyor.


Karınca Dış Haberler