Ana SayfaEkoloji‘Doğaya etkisi en az yüz yıl sürecek’: Madra Dağı’nda altın araması için yeni başvuru

‘Doğaya etkisi en az yüz yıl sürecek’: Madra Dağı’nda altın araması için yeni başvuru

HABER MERKEZİ – Karaçam ve meşe ormanlarıyla kaplı Madra Dağı’nın kuzey uzantısı olan Şap Dağı’nda üçüncü bir firma daha siyanür kullanarak altın cevheri elde etmek için başvuru yaptı. BURÇEP Sözcüsü Hatice Engin, maden arama faaliyetleri sırasında etkisi en az yüz yıl sürecek zehrin doğaya bırakılacağını söyledi.

Balıkesir’in Burhaniye ve Havran ilçelerinin sınırları içerisinde yer alan Madra Dağı’nın kuzey uzantısı durumundaki Şap Dağı’nda Bahar Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından altın madeni işletmesi için başvuruda bulunuldu.

Bölgede kurulması planlanan Demirtepe Altın Madeni’nin açık ocak işletmesi olacağı belirtildi.

Yine altın madenciliği faaliyetinin bilimsel olarak “en vahşi yöntem” olarak bilinen siyanürlü liç yöntemiyle yapılacağı aktarılırken, firma altın madeni sürecini başlatmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na proje dosyasını sundu.

Proje dosyasında madenin kurulacağı bölgeye dair bilgiler de yer aldı. Verilen bilgilere göre, maden faaliyetinin yürütüleceği alanın yüzde 79’u karaçam ve meşe ormanlarından oluşurken, geriye kalan kısmı ise tarım arazilerinden oluşuyor.

Ender bitki türleri tespit edildi

Maden sahasında 182 bitki türünün yanı sıra yeni bitki türlerine de rastlanabileceğine yer verilirken, endemik bitki türlerine (yaşam alanı belirli bir bölgeyle sınırlı canlı türler) rastlanmasının da doğal olduğunun savunulması dikkat çekti.

MA’dan Ahmet Kanbal’ın haberine göre projede, bölgede bulunan hayvan türlerinin de memeli ve kuş türleri olmak üzere 97 tür olduğu aktarıldı.

Bakanlığa sunulan proje dosyasında bölgenin mevcut özelliklerine rağmen maden araması için onay verilmesi istendi.

Proje dosyasında, her ne kadar 10 yılda tamamlanacak bir proje olduğu belirtilse de, sahada yeni rezervlerin tespiti durumunda projede kapasite artışına yer verileceği de belirtildi.

Kullanılan bileşikler yüz yılı aşkın süre bölgeyi etkileyecek’

Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP) Sözcüsü Hatice Engin, Madra Dağı’nda Bahar, Uludora ve Tümad Madencilik şirketleri tarafından 3 altın madeninin altyapısının hazırlandığını belirtti.

Kapitalizmin yarattığı uluslararası şirketler ve yerli işbirlikçilerinin bölgenin hava, su ve toprağını kimyasallarla zehirleyeceğini kaydeden Engin, maden faaliyet süresi içerisinde kullanılacak siyanürün etkileri ve uygulanan politikalar hakkında şu sözleri kaydetti:

.Madenlerin faaliyet süresi 10 yıl deniliyor. Ancak kanserojen etkisi olan siyanür ve beraberinde kullanılan bileşikler ile etkisi yüz yılı aşkın bölgeyi etkileyecek. Doğmamış nesillere zehir bırakacaklar. İnsanların arazilerini satmaması, madende kendilerine verilecek bir iş umuduna kapılmaması gerekiyor. Ancak önce aç bırak, sonra muhtaç et politikası acımasızca uygulanıyor. Biz tüm bunlara rağmen mücadelemizi yürüteceğiz.