Ana SayfaDünyaDSG ele geçirdi: Rakka’da IŞİD’in işkence izlerini taşıyan bir cezaevi

DSG ele geçirdi: Rakka’da IŞİD’in işkence izlerini taşıyan bir cezaevi

HABER MERKEZİ – Rakka’da IŞİD’e ait bir cezaevi Demokratik Suriye Güçleri tarafından ele geçirildi. Gazeteci Nazım Daştan’ın görüntülediği cezaevi, IŞİD’in işkence izlerini taşıyor.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) Rakka’da IŞİD’e yönelik “Büyük Savaş” isimli operasyonu 126’ncı gününde devam ederken, kent merkezindeki kimi mahallelerde çatışmalar şiddetlenmiş durumda.

Operasyonlar kapsamında yüzlerce sivil kurtarılırken, DSG’liler IŞİD’e ait bir çok noktayı ele geçirmeye devam ediyor.

Bu yerlerden biri de Nehda Mahallesi’nde bulunan bir cezaevi.

IŞİD’in ağır işkenceler uyguladığı yer olarak tanımlanan bu cezaevi, 4 katlı bir binanın bodrum katında bulunuyor.

Etrafı demirlerle kapatılan cezaevi, 4 odadan oluşuyor. Her odanın iki hücresi bulunuyor.

Hücreler, 1 metre uzunluğunda ve üçgen kutular şeklinde inşa edilmiş. Banyo ve tuvalet kısımları da bulunan cezaevi, Rakka’da ele geçirilen IŞİD’e ait ilk cezaevi.

Cezaevinin dış kısmının yanı sıra iç kısmında da oda, koridor ve hücrelerin başında da kamera ve hoparlörler yerleştirilmiş.

Aynı zamanda ses dinleme cihazları da yerleştirilerek, cezaevinde tutulan kişiler dinlenilmiş. Yerleştirilen kameralar, bir bilgisayara bağlanılmış ve bu şekilde cezaevinin her yeri izlenilmiş.

Cezaevinde bulunan prangalar ise IŞİD’in işkence izlerini taşıyor. Tutukluların bu prangalarla işkencelerden geçirildiği belirtiliyor.

Cezaevinin bazı bölümlerine de IŞİD’in kurallarının yer aldığı bir liste yazılarak asılmış.

Demokratik Suriye Güçleri savaşçıları tarafından kontrol edilen, gazeteci Nazım Daştan’ın fotoğrafladığı cezaevine ait bazı görüntüler şöyle: