Ana SayfaBilim ve TeknolojiElma kabuğundaki tarım ilaçları yıkanarak temizlenmiyor

Elma kabuğundaki tarım ilaçları yıkanarak temizlenmiyor

HABER MERKEZİ – ABD’de bilim insanlarının yaptığı bir araştırma elma kabuğundaki zararlı tarım kimyasallarının yıkansa dahi temizlenmediği sonucunu ortaya çıkardı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bulunan Massachusetts Üniversitesi’nden bilim insanları gerçekleştirdikleri araştırmalar sonucu elma kabuğundaki zararlı tarım kimyasallarının yıkansa dahi temizlenmediğini tespit etti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre bilim insanları bu araştırmayı, biri mantar diğeri böcek için kullanılan iki ayrı pestisit üzerinde yaptı.

Sonuçların ışığında sunulan çözüm önerisi ise elmayı insana zararlı bu kimyasallardan arındırmak için 15 dakika kadar kabartma tozu solüsyonunda bekletmek.

Independent gazetesinde yer alan sonuçlara göre kabartma tozu solüsyonuna yapılan 15 dakikalık işlem sonrası elma kabuğundaki pestisidin yüzde 80 ila 96 oranında giderildiği gözlemlendi.

Araştırmacılar, elmanın kabuğunu soymanın zararlı kimyasaldan kurtulmanın bir yolu olduğunu ama bu şekilde elma kabuğundaki besleyici vitaminlerin de kaybedildiğini ifade etti.

Pestisitler yani tarım ilaçları, tüm dünyada geniş bir şekilde kullanılıyor ve fakat bu kimyasalların insan sağlığına etkilerinden duyulan endişe de sık sık gündeme geliyor.