Ana SayfaGüncelEn son Franco yapmıştı: İspanya Katalonya’yı bu sefer de ‘kontrolünü ele geçirmek’ ile tehdit etti

En son Franco yapmıştı: İspanya Katalonya’yı bu sefer de ‘kontrolünü ele geçirmek’ ile tehdit etti

HABER MERKEZİ – Katalonya Özerk Bölgesi’nde İspanya’nın ‘itiraz’ına rağmen düzenlenen bağımsızlık referandumunun ardından iki ülke arasındaki gerginlik tırmanmaya devam ediyor. İspanya Başkanı Rajoy’un “Bağımsızlık ilan ederseniz, ‘muğlak’ olmayan sözlerle ‘bağımsızlığa hayır’ demezseniz özerkliğinizi de elinizden alırız” tehdidinin üzerine Katalan yetkililer, “İspanya ile müzakere etmeye hazırız, ayrılmamızı istemiyorlarsa sebebini sunmalılar” demişti. Bugün bir ‘tehdit’ de İspanya İçişleri Bakanı Juan Ignacio Zoido’dan geldi: “Eğer bağımsızlık ilan ederseniz Katalonya’nın kontrolünü tamamen ele geçiririz.”

Katalonya 1 Ekim’de İspanya’nın itirazlarına ve polis müdahalesine rağmen 1 Ekim’de bağımsızlık referandumuna gitmişti.

Katalonya Özerk Yönetimi, 6 Ekim’de referandumunun resmi sonuçlarını duyurmuş ve sandıklardan 90.18’le ‘Evet’ oyu çıktığını açıklamıştı.

Dün ise Katalan Parlamentosu’nda konuşan Katalonya Başkanı Carles Puigdemont, Katalonya’nın İspanya’dan bağımsızlığa hak kazandığını ancak Madrid hükümeti ile diyalog için ilanın ertelenmesini önermişti.

Bunun üzerine İspanya Başkanı Mariano Rajoy, Puigdemont’un yaptığı konuşmaya açıklık getirmesi gerektiğini söyleyerek, Katalan yönetimini kasıtlı olarak kafa karışıklığı yaratmakla suçlamıştı.

Katalonya müzakere istiyor, İspanya için bağımsızlık masada değil

Salı günü başkan Puigdemont’un “temsili bağımsızlık ilanının” ardından ‘muğlak’ konuşmalar geldiğini iddia eden İspanya Başkanı Mariana Rajoy,  Puigdemont’a pazartesiye kadar ‘mühlet vermişti.’

Katalonya Dışişleri Bakanı Raül Romeva bugün Officer’a yaptığı açıklamada “Katalonya hükümetinin diyaloga açık olduğunu, İspanya devleti eğer Katalanların bağımsız olmasını istemiyor ise bunun sebebini belirtmesini gerektiğini” kaydetti.

İspanya İçişleri Bakanı: Bağımsızlıkta ısrar ederseniz Katalonya’nın kontrolünü ele geçiririz

Reuters’ın haberine göre bir tehdit de İspanya İçişleri Bakanı Juan Ignacio Zoido’dan geldi.

Zoido, “Katalonya’nın cevabı net olmalı. Bağımsızlık ilan ediyoruz ya da etmiyoruz diyecekler. Eğer bağımsızlıkta ısrar ederlerse İspanya Katalonya’nın kontrolünü tamamen ele geçirecek” diyerek Katalonya’yı tehdit etti.

Puigdemont’un Katalonya’daki yerel parti ve meclisler ile görüşmeler yaparak kararını açıklayacağı belirtildi.

Bununla birlikte, Rajoy’un İspanya anayasının içerisinden Puigdemont’a karşı kullanmakla tehdit ettiği 155. madde, diktatör  Francisco Franco’nun 1978’deki ölümünden bu yana hiç kullanılmadı.


Karınca Dış Haberler