Ana SayfaDünyaErdoğan’ın Kırım sözlerine Rusya’dan yanıt

Erdoğan’ın Kırım sözlerine Rusya’dan yanıt

HABER MERKEZİ – Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kırım’ın yasadışı ilhakını tanımadık, tanımayacağız” sözlerine yanıt vererek, “Herhangi birinin Kırım’ı tanıdığı ya da tanımadığı yönündeki herhangi bir açıklaması, Kırım’ın, Rusya’nın parçası olduğu gerçeğini değiştirmez” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti sırasında “Kırım’ın yasadışı ilhakını tanımadık, tanımayacağız” sözlerine Rusya’dan yanıt geldi.

Haftalık basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’ya Erdoğan’ın ‘Kırım’ı Rusya’nın parçası olarak tanımadığı’ yönündeki açıklaması soruldu.

Zaharova soru üzerine, “Herhangi birinin Kırım’ı tanıdığı ya da tanımadığı yönündeki herhangi bir açıklaması, bu kişi her kim olursa olsun, Kırım’ın, Rusya’nın parçası olduğu gerçeğini değiştirmez” diye yanıt verdi.

Sözcü, Erdoğan’ın sözlerinin Moskova ve Ankara’nın Suriye’deki işbirliğini etkileyip etkilemeyeceği sorusuna ise şu yanıtı verdi:

Partnerlerimiz birbirinden farklı. Her birinin farklı çıkarları var.

Ne olmuştu?

Türkiye’nin İdlib operasyonu öncesi “İdlib’in içi bizim dışı Rusya korumasında olacak” açıklamasında bulunan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile bir araya gelmişti.

Erdoğan, “Poroşenko’ya Kırım dahil toprak bütünlüğünü destekleyeceğimizi bir kez daha ifade ettim. Kırım’ın yasadışı ilhakını tanımadık, tanımayacağız” diye konuşmuştu.

Sputnik’in haberine göre Ukrayna’nın doğusunda 2013 sonunda başlayan hükümet karşıtı protestoların Kırım’a sıçraması sonrası yarımadada 2014’te düzenlenen referandumda, yüzde 96’dan fazla Ukrayna’dan ayrılıp Rusya’ya bağlanmaktan yana kullanmıştı.