Ana SayfaDünyaİspanya, Katalonya’nın özerkliğini askıya alıyor

İspanya, Katalonya’nın özerkliğini askıya alıyor

HABER MERKEZİ – İspanya, ‘bağımsızlık konusunu açıklığa kavuşturması için verilen ‘mühlette’ net bir cevap vermemesi dolayısıyla Katalonya’nın özerkliğinin Cumartesi günü askıya alınacağını’ duyurdu. 

Katalonya Özerk Bölgesi’nde İspanya’nın ‘itiraz’ına rağmen düzenlenen bağımsızlık referandumunun ardından iki ülke arasındaki gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

İspanya Başkanı Rajoy’un “Bağımsızlık ilan ederseniz, ‘muğlak’ olmayan sözlerle ‘bağımsızlığa hayır’ demezseniz özerkliğinizi de elinizden alırız” tehdidinin üzerine Katalan yetkililer, “İspanya ile müzakere etmeye hazırız, ayrılmamızı istemiyorlarsa sebebini sunmalılar” demişti.

İspanyalı yetkililer, müzakereyi kabul etmeyip Katalanları ‘bölgenin kontrolünü tamamen ele geçirmek’ ile de tehdit etmiş, bugün saat 10’a kadar Katalonya’ya ‘mühlet’ vermişti.


En son Franco yapmıştı: İspanya Katalonya’yı bu sefer de ‘kontrolünü ele geçirmek’ ile tehdit etti


Katalonya hükümet sözcüsü Jordi Turull İspanya’nın verdiği ‘mühlet’ ile ilgili, “Teslim olmak, bu hükümetin senaryoları arasında yer almıyor. Perşembe günü, Pazartesi günü verdiğimizden (cevap) daha farklı bir şey vermeyeceğiz” demişti.

Bunun üzerine Salı günü İspanya Anayasa Mahkemesi, Katalonya yönetimin 1 Ekim’deki bağımsızlık referandumunu yapabilmek için yerel parlamentodan 6 Eylül’de geçirdiği referandum kanununu ‘geçersiz’ ilan etmişti.

Katalonya’nın özerkliği askıya alınıyor

İspanya Katalonya Özerk Bölgesi başkanı Puigdemont’a bugün saat 10’a kadar “Bağımsızlık ile ilgili yaptığı ‘muğlak’ açıklamaları netleştirmesi” için ‘mühlet’ vermişti.

İspanya Başbakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada ise Cumartesi günü Anayasa’nın 155. maddesine dayanarak Katalonya’nın özerkliğinin askıya alınacağı belirtildi.


Karınca Dış Haberler