Ana SayfaDünyaKanada’da saldırılar: 5 kişi yaralandı, saldırganın aracında IŞİD bayrağı bulundu

Kanada’da saldırılar: 5 kişi yaralandı, saldırganın aracında IŞİD bayrağı bulundu

HABER MERKEZİ – Kanada’da iki ayrı saldırı sonucu 5 kişi yaralandı. Polis yetkilileri, “Saldırganın aracında IŞİD bayrağı bulunduğunu” aktardı.

Kanada’nın Edmonton şehrinde iki ayrı saldırı düzenlendi.

Düzenlenen saldırılarda beş kişinin yaralandığı duyuruldu.

Saldırganlardan birinin daha önce ‘terör şüphesiyle’ takip edilen ancak daha sonra delil yetersizliği sebebiyle incelemesi devam ettirilmemiş Somalili mülteci Abdulahi Hasan Sharif olduğu açıklandı.

Saldırılar peş peşe gerçekleşti

Pazar akşamı düzenlenen basın konferansında konuşan Kanada Atlı Polisi yetkilisi Marlin Degrand, Cumartesi akşamı yaşanan saldırıda, “Sharif’in, aracını bir polis barikatına sürerek bir polis memuruna çarptığını sonrasında ise aracından inerek yaralı memuru defalarca bıçakladığını” söyledi.

Olayın ardından yol çevirmesinden kaçan şüphelinin aracını hızla yayaların üzerine sürerek dört kişiyi yaraladığı bildirildi.

Polis şefi Rod Knecht, “Bir polis aracının taktiksel manevrasıyla saldırganın aracı devrilerek, araç etkisiz hale getirildi” diyerek, iki saldırının birbiriyle ilişkili olduklarını düşündüklerini belirtti.

Degrand, saldırganın daha önce farklı suçlar sebebiyle tutuklandığını belirterek, “Şüphelinin aracında bir IŞİD bayrağı bulunduğunu” da sözlerine ekledi.

Saldırgan tutuklanırken, yaralanan polis memurunun ise tamamen iyileşeceği duyuruldu.

Saldırının ‘bireysel bir saldırı olduğu’ düşünülüyor.

“Şiddet içeren aşırılıkların toplumumuzda kök salmasına izin vermeyeceğiz”

Olaydan sonra bir açıklama yapan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Şiddet içeren aşırılıkların toplumumuzda kök salmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

Kanada’daki Somalililer toplumu lideri Ahmed Ali ise, “O kişinin bizim toplumumuzda yeri yoktur.” dedi


Karınca Dış Haberler