Ana SayfaDünya‘Kör kalmak’: Times, Türkiye’de gazeteciliğe baskıyı yazdı

‘Kör kalmak’: Times, Türkiye’de gazeteciliğe baskıyı yazdı

HABER MERKEZİ – The Times gazetesi, bugün yayımlanan nüshasında Türkiye’de gazeteciliğe yönelik baskıları ele aldı. “Türkiye’nin gazetecilere yönelik baskıyı arttırmakla suçlandığı” haberlerden birinde Wall Street Journal muhabiri Albayrak’ın hapis cezasına çarptırılmasını ve gazeteci Meşale Tolu’nun yargılanmasını işledi. Gazete ayrıca, “Türkiye’de kör kalmak” başlığını attığı haberde, “Ankara’nın işlerini yaptığı için gazetecileri hapse atma hakkı yok” dedi.

Britanya’nın önde gelen gazetelerinden The Times, Wall Street Journal gazetesinin Türkiye muhabiri Ayla Albayrak’ın 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılması ile gazeteci ve çevirmen Meşale Tolu’nun yargılanmasını sayfalarına taşıdı.

Hannah Lucinda Smith imzasını taşıyan haberde, “Türkiye’nin gazetecilere yönelik baskıyı arttırmakla suçlandığı” belirtiliyor.

Türkiye ve Almanya vatandaşı Meşale Tolu’nun ‘Örgüt üyesi’ iddiasıyla 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılandığı kaydedilirken, Nisan ayında tutuklanan Tolu’nun üç yaşındaki oğluyla birlikte hapiste yattığı kaydediliyor.

Finlandiya ve Türkiye vatandaşı Wall Street Journal muhabiri Ayla Albayrak’ın da Kürt kentlerindeki yasaklı dönem ile ilgili yaptığı bir haber nedeniyle gıyabında 1 yıl 2 ay hapse çarptırıldığı aktarılıyor.


Hakkında hapis cezası verilen WSJ muhabirinin haberi ne anlatıyordu?


ABD’de bulunan Albayrak’ın hapis cezasını “dehşet verici bir karar” diye tanımladığı ve “Bu karar yetkili makamların Türkiye’nin güneydoğusundaki operasyonların haber yapılmamasını ne kadar çok istemediğini gösterir” diye yorumladığı bildiriliyor.

“Türkiye’de kör kalmak”

Times ayrıca, genel olarak Türkiye’de gazetecilerin durumunu da başyazılarından birinde ele alıyor.

Gazete “Türkiye’de kör kalmak” başlığını attığı haberde, “Ankara’nın işlerini yaptığı için gazetecileri hapse atma hakkı yok” diyor.

Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “işlerinden başka hiçbir şey yapmayan gazetecilere karşı bir yıldırma kampanyasına onay verdiğini” söylüyor. Yazı ise şöyle devam ediyor:

Albayrak’ın ‘suçu’ yeniden başladığı 2015’ten bu yana en az üç bin kişinin ölümüne yol açan çatışmaları haber yapmaktı. Bir anlamda şanslıydı. Gıyabında mahkum edildi ve mahkumiyetini temyize götürülürken Amerika’da yaşıyor. Ancak kendisine karşı yapılan uydurma suçlama ve Türk mahkemelerinin giderek otoriterleşen devlete karşı küçük düşürücü teslimi bir adalet komedisi. Özgür dünyadaki en değerli karşılıklı güvenlik garantisinden yararlanan bir NATO üyesi ülkenin vatandaşlarına verebileceği en temel avantajlardan biri olan ifade özgürlüğü böyle açık bir şekilde çiğnemesi mantıksız. Erdoğan’ın hükümeti dünyanın bütün ülkelerinden daha çok gazeteci hapsetti. Geçen yıl ilan edilen olağanüstü hal kapsamında 150’den fazla medya kuruluşunu kapattı.


Bu haber BBC Türkçe’den derlenmiştir.