Ana SayfaGüncelMEB rehberlik kitapçığında cinsel yönelim tanımı yer aldı

MEB rehberlik kitapçığında cinsel yönelim tanımı yer aldı

HABER MERKEZİ – MEB’in rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri kitapçığında hak savunuculuğu başlığı altında cinsel yönelim tanımı da yer aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerini standart hale getirmek için bir kitapçık yayınladı.

“Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Plan Hazırlama Kitapçığı” başlıklı kitapta cinsel yönelim tanımlamasına da yer verildi.

Kaos GL’den Yıldız Tar’ın haberine göre tanımlama kitapçığın “Destek Hizmetleri” bölümünde ve “Hak Savunuculuğu” başlığı altında yer alıyor.

Cinsel yönelim bu bölümde bir kültürel çeşitlilik olarak tanımlanıyor ve  “dezavantaj yaşayan öğrencilerin içinde bulunduğu çevrenin düzenlenmesine ilişkin girişimlerde bulunulması” öneriliyor.

Kitapçıkta cinsel kimliğe ilişkin bir bilgi ise yer almadı.

Kitapçıkta cinsel yönelim

Kitapçıktaki o kısım şöyle:

RPD hizmetleri büyük oranda bireylerin içsel süreçlerine odaklanmaktadır. Hak savunuculuğu ise engellilik, cinsiyet, etnik köken, ırk, sosyal sınıf, cinsel yönelim, görünüm, dil, göçmenlik durumu, aile özellikleri gibi kültürel çeşitliliğinden dolayı dezavantaj yaşayan öğrencilerin içinde bulunduğu çevrenin düzenlenmesine ilişkin girişimleri içerir.

Örneğin, bedensel engelli bir öğrencinin sınıfa ulaşımını kolaylaştırmak için engelli rampası yapılması ya da kolay ulaşılabilir bir sınıfta öğrenim görmesi için okul yönetimi ile iş birliği yapmak, kız çocuklarının eğitime erişimini sağlamak ve bu sayıyı arttırmak için “Haydi kızlar okula!” gibi kampanyalar düzenlemek, bireyin yararını gözetmek amacıyla kamuoyu düzeyinde çalışmalar yürütmek hak savunuculuğu kapsamındadır.

Kitapçığın tamamına ise buradan ulaşılabilir.