Ana SayfaÇalışma YaşamıŞırnak’ta kömür ocağında göçük: 7 işçi yaşamını yitirdi

Şırnak’ta kömür ocağında göçük: 7 işçi yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ – Şırnak’ta bulunan ruhsatsız bir kömür ocağında meydana gelen göçükten kurtarılan 7 işçi yaşamını yitirdi. Göçük altından kalan bir işçinin ise kurtarılması için çalışmalar sürüyor.

Şırnak’ta bulunan kömür ocakları bölgesindeki 3 Nolu Kömür Ocağı’nda saat 15.00 sıralarında göçük meydana geldi.

Çok sayıda işçinin göçük altında kaldığı belirtildi.

Bölgeye AFAD ve itfaiye ekiplerinin yanı sıra çok sayıda ambulans sevk edildi.

7 işçi yaşamını yitirdi

Göçük altından çıkarılan 7 işçi hayatını kaybetti.

Yaralı bir işçinin Şırnak Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındığı öğrenildi.

Göçük altından kalan bir işçinin ise kurtarılması için çalışmalar sürüyor.

İşçilerin isimleri açıklandı

Hastane kaynaklarından edinilen bilgilere göre, göçükten çıkarıldıktan sonra yaşamını yitiren 6 işçinin isimleri şöyle: Mehmet İzer, Sevkan Üstün, Yılmaz Mağrur, Mesut Mağrur, Vedat Özden ve Ramazan Uğur.

Göçükten yaralı olarak çıkarılan ve hastanede tedavi altına alınan işçinin isminin ise Uğur Kabak olduğu belirtildi.

Halen göçük altından kurtarılmaya çalışılan kişinin ise Abdullah Kayaş olduğu bildirildi.

Enerji Bakanlığı: Maden ruhsatsız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, madenin ruhsatsız olduğu ve 2013 yılında faaliyetinin durdurulduğu belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

Şırnak’ta meydana gelen kazanın olduğu maden sahası, işletme ve iş güvenliği riski barındırdığı için MİGEM tarafından 2013 yılında faaliyete durdurulmuş bir sahadır. Kazanın meydana geldiği saha için MİGEM tarafından verilmiş çalışma ruhsatı söz konusu değildir. Yapılan işlem kaçak işlemdir.

Valilik: Terör bağlantıları soruşturulacak

Şırnak Valiliği tarafından yapılan açıklama olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bu kapsamda ‘terör örgütü bağlantıları’ yönüyle de soruşturma yapılacağı ifade edildi.

Valilik tarafından yapılan o açıklama şöyle:

İlimiz Merkez – Cizre Karayolu üzerinde bulunan 1 Nolu kömür ocağında bugün saat 14.30 sıralarında meydana gelen heyelan neticesinde göçük altında kalan 6 vatandaşımız vefat etmiş, bir vatandaşımız ise ağır yaralanmıştır. Göçük altında kalan 1 vatandaşımızın arama- kurtarma çalışmaları ise devam etmektedir. Söz konusu alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 2013 yılında üretime kapatılmış bir alandır. Ruhsatsız olarak kömür çıkarma faaliyeti esnasında meydana gelen üzücü olayla ilgili olarak adli mercilerce hem iş güvenliği hem de terör örgütü ile bağlantıları yönüyle çok kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştır.