Ana SayfaGüncelTutuklu gazeteci Mehmet Sıddık Damar’a hem tahliye hem ceza

Tutuklu gazeteci Mehmet Sıddık Damar’a hem tahliye hem ceza

HABER MERKEZİ – Sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlar gerekçe gösterilerek tutuklanan ve 2 aya yakın süredir cezaevinde tutulan gazeteci Mehmet Sıddık Damar, ilk duruşmasında tahliye edilirken, hakkında 2 yıl 6 ay hapis ceza verildi.

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Mehmet Sıddık Damar, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek, 18 Ağustos’ta “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Mehmet Sıddık Damar’ın ilk duruşması Mardin 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü, duruşmaya Damar’ın avukatlarıyla yakınları katıldı.

Damar yaptığı savunmada, hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek, faaliyetlerinin gazetecilikten ibaret olduğunu söyledi. Daha sonra savunma yapan avukatlar da Damar’ın tahliyesi ve beraatını talep etti.

Hem tahliye hem ceza

Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Damar’ın tahliyesine karar verdi.

Mahkeme, sosyal medya paylaşımlarını ve yapılan haberleri gerekçe göstererek, “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Damar’a 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan avukatlar, verilen cezayı Gaziantep Bölge İdari Mahkemesi’nde istinaf edeceklerini aktardı.

Tahliye edilen Damar’ın akşam saatlerinde Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden çıkması bekleniyor.