Ana SayfaKadın‘Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’ kuruldu: Hayatta kalmak, kadınca yaşamak istiyoruz

‘Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’ kuruldu: Hayatta kalmak, kadınca yaşamak istiyoruz

HABER MERKEZİ – Kadınlar, “Fiziki olarak hayatta kalmak, hayattayken de hayatın tüm alanlarında insanca ve kadınca yaşamak istiyoruz” diyerek ‘Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’ni kurdu. 25 Kadım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’ne dek bir dizi kampanya düzenleyecek olan kadınlar her kesimden kadınları birlikte mücadeleye çağırdı.

Her ayın 11’inde kadın katliamlarına dikkat çekmek için Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda ‘Yaşamak İstiyoruz’ eyleminde bir araya gelen kadınlar, bir inisiyatif kurdu.

Aralarında Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) üyesi kadınların da bulunduğu grup ‘Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’ni kurarak 7 Ekim’de bir deklarasyon yayınladı.

Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne kadar sürecek bir bizi etkinlik ile kampanya örgütleyecek.

Kadınlar, kampanya kapsamında çeşitli paneller, söyleşiler eylem ve etkinlik yapmayı planlıyor.

İnisiyatif, aynı zamanda “OHAL kaldırılsın, KHK’lar iptal edilsin, kadına yönelik taciz tecavüz anayasal suç kapsamına alınsın, özsavunma hakkını kullanan kadınlar serbest bırakılsın ve cinsiyetçi eğitim müfredatı geri çekilsin” talepleri etrafında bir de imza kampanyası başlattı.

İnisiyatif üyeleri 25 Kasım’a kadar toplanacak imzaları Meclis’e sunacak.

‘Kadınlar 5 bin yıldır çeşitli şekillerde eziliyor’

Mezopotamya Ajansı’ndan Necla Demir’e konuşan İnisiyatif üyesi Ezgi Bahçeci, “Biz kadınlar 5 bin yıldır çeşitli şekillerde eziliyoruz. Özellikle son 15 yıldır daha çok katlediliyor ve daha çok ayrımcılığa maruz bırakılıyoruz” dedi.

Kadınların yaşama talebinin en temel talep haline geldiğini söyleyen Bahçeci devamla şunları aktardı:

Günde her gün 5 kadının katledildiği tecavüz ve şiddete maruz bırakıldığı ve kadına yönelik saldırıların cezasız kaldığı bir toplumda biz kadınların yaşamak istiyoruz talebi maalesef bugün en temel talebimiz haline geldi. Sadece hayatta kalmak değil, hayatta kalabilen kadınlar olarak da toplumun hiçbir alanında yer bulamıyoruz. Yaşıyoruz ama nasıl yaşıyoruz?

‘Hayatın tüm alanlarında insanca ve kadınca yaşamak istiyoruz’

3 çocuk doğurup evde kalmamız isteniyor, toplumun tüm alanlarından el çekmemiz isteniyor. Dolayısıyla böyle bir hayatı da, bu şekilde yaşamayı da kabul etmiyoruz. Bu toplumun her alanında kadınlar olarak varız, hayatı üretiyoruz var ediyoruz. İnisiyatifimizin adı da var oluş sebebi de buradan olgunlaştı ve çıktı. Biz kadınlar hem fiziki olarak hayatta kalmak hem de hayattayken de hayatın tüm alanlarında insanca ve kadınca yaşamak istiyoruz.

‘Amacımız kadına yönelik saldırıları geri püskürtmek’

Bahçeci, kadın kazanımlarının çıkarılan kadın düşmanı yasalarla kaybedilmeye çalışıldığına dikkat çekerek “Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi olarak asıl amacımız, muradımız kadın hareketini büyütmek ve kadına yönelik saldırıları geri püskürtmeye çalışmaktır” diye konuştu.

Her kesimden kadının kampanyaya destek olmasını istediklerini dile getiren Bahçeci ‘Belli kalıplara sıkıştırdığımız bir çalışma değil bu” ifadelerini kullandı.

Kadınlara yönelik saldırıları geri püskürtmenin tek yolunun birlikte olmaktan geçtiğini söyleyen Ezgi Bahçeci, “Tüm kadınları hangi biçimde olursa olsun bir arada olmaya ve AKP’nin inşa etmeye çalıştığı bu toplumsal alana ve yasalarına karşı çıkmaya çağırıyoruz” dedi.