Ana SayfaEkonomiAskeri yazılım ve silah üreticisi Aselsan piyasanın en değerlisi

Askeri yazılım ve silah üreticisi Aselsan piyasanın en değerlisi

HABER MERKEZİ – Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’na ait askeri yazılım ve silah üreticisi Aselsan, piyasa değerine göre en büyük halka açık şirket oldu.

Ordu için silah üreten ve teknoloji yatırımı yapan Aselsan, piyasa değeri bakımından en büyük halka açık şirket oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşu olan şirket, yıl başından bu yana yüzde 245 değer kazandı.

Aselsan hisseleri gün içinde 45.62 lira ile zirveye ulaşırken, piyasa değeri ise 44.2 milyar lirayı aştı.

Özelikle askeri yazılım üzerine çalışan şirket, 44 milyar lira piyasa değeri olan Garanti Bankası’nı geride bırakarak lider oldu.

Piyasa değeri açısından Garanti Bankası’nı 43 milyar lira ile Koç Holding ve 39.4 milyar lira ile Akbank izledi.


5 ülke satıyor, Ortadoğu silahlanıyor


Karı yüzde 245 değer arttı

Aselsan net kârını üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine kıyasla bir buçuk kat arttırarak 389.1 milyon liraya yükseltti.

Şirketin Ekim sonunda açıkladığı mali tablolarında satış gelirleri, Temmuz – Eylül döneminde iki kata yakın artışla 2.1 milyar liraya çıktı.

Yılın 9 ayında net kâr yüzde 214 artarak 828.2 milyon liraya, satış gelirleri ise yüzde 167 artarak 3.4 milyar liraya çıktı.

Toplam satışların yüzde 86’sını oluşturan yurtiçi satışlar, yılın dokuz aylık dönemine bakıldığında yüzde 61 artarak 2.9 milyar lira, yurtdışı satışlar yüzde 54 artışla 0.5 milyar lira oldu.

ASELSAN’a dair

ASELSAN’ın %84,87’si Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na ait.

Geriye kalan %15.30 Borsa İstanbul’da halka açık olarak işlem görürken, %0,12’lik cüzi oran ise diğer küçük ortakların elinde bulunuyor.