Ana SayfaGüncelHDP’ye göre mesele ‘baraj’ değil ‘seçim sistemi’: Değişiklik için zemin mi oluşturulmak isteniyor?

HDP’ye göre mesele ‘baraj’ değil ‘seçim sistemi’: Değişiklik için zemin mi oluşturulmak isteniyor?

HABER MERKEZİ – HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, MHP lideri Bahçeli’nin gündeme getirdiği seçim barajı konusuna değinerek, baraja karşı olduklarını belirtti. Partisine göre meselenin ‘baraj’ değil ‘seçim sistemi’ olduğunu vurgulayarak, “Hiçbir iktidarı sıkıştığında seçim sistemiyle oynamak kurtarmadı” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, partisinin haftalık grup toplantısında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği seçim barajı konusuna ve Türkiye’nin dış politikasına değindi.

Bilgen, HDP’nin seçim barajı konusundaki görüşlerine ilişkin baraja karşı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Çünkü baraj bu ülkenin bir toplumsal kesiminin Meclis’te temsil edilmemesi için uydurulmuş bir tezgahtır. Mağduru biz de olsak, başka partiler de olsa ilkesel tutumumuzu ortaya koyuyoruz.

Ama oyun bitmiyor. Seçim barajıyla girdikleri, Bahçeli ile girdikleri pazarlıkta üzerlerine düşenleri yapmadıkları için mi Bahçeli açık konuştu bilmiyoruz. Ya da seçim sistemiyle ilgili başka değişiklik planları yapılıyor da buna zemin mi oluşturulmak isteniyor, bilemiyoruz. Ama ister daraltılmış, ister karartılmış sistemlerden medet umun. Hiçbir iktidarı sıkıştığında seçim sistemiyle oynamak kurtarmadı.

ANAP’ı kurtarmadı, sizi de kurtarmayacaktır. Bırakın seçim sistemiyle ilgili oyunları demokrasinin önündeki engelleri kaldırmak konusundaki borcunuzu ödeyin. Türkiye’de seçim sistemi tartışmaları ne yazık ki iyi niyetli arayışlarla yapılmıyor. Her seçim sistemi ülkenin koşullarına göre konuşulabilir, yeter ki iyi niyetli olsun, ta ki demokrasinin varlık sebebine, amacına uygun bir hizmet etsin.


‘Başkanlığı’ öven Bahçeli’den bir ‘seçim barajı’ çağrısı daha


‘Dış politika artık saatlerle değişiyor’

Dış politikada son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili hükümeti eleştiren Bilgen, şunları ifade etti:

Dış politika artık aylarla, haftalarla günlerle falan değil saatlerle değişiyor. 4 saat sonra Türkiye’nin bu konudaki yaklaşımı Putin’le yaptığı açıklamada tam tersine döndü. Aynı Erdoğan, Putin’le yaptığı açıklamada sadece 4 saat sonra aynen şunu söyledi: ‘Putin’le Trump’ın Suriye konusunda ortaklaşması bizim için önemlidir’. İşte üzerinde tartıştığımız dış politika zemini böyle bir zemin.


Ziyaret öncesi askeri müdahale sinyali, sonrası ‘siyasi çözüm’ mesajı: Putin ve Trump’ın ortak çağrısını önemsiyoruz


Ayrıca HDP Sözcüsü Bilgen, HDP Esenler ilçe binasına dün gece gerçekleşen silahlı saldırıyı “organize bir saldırı” olarak değerlendirirken, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Nikahlanın, evlenin, çoğalın” söylemlerine de sert tepki gösterdi.


İstanbul’da HDP binasına silahlı saldırı